MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Więcej pieniędzy na zabytki

W powiecie poznańskim do rejestru zabytków wpisanych jest blisko 550 obiektów architektury i budownictwa, zespołów parkowych i cmentarzy, a także ponad 50 stanowisk archeologicznych. W tym roku na prace remontowe i konserwatorskie przy zabytkach powiat przeznaczył rekordową kwotę – 1 mln 250 tys. zł. Wsparcie otrzyma piętnaście obiektów.

– Każdy obiekt i jego konserwacja jest inna i ma swoją specyfikę – wskazuje na konserwatorskie wyzwania Wiesław Biegański, Powiatowy Konserwator Zabytków. – Kościołom: p.w. Św. Michała Archanioła w Rogalinku oraz p.w. Św. Mikołaja w Owińskach dofinansowanie pozwoli na kontynuowanie prac konserwatorskich rozpoczętych w latach ubiegłych – dodaje.

Dotacje przyznano także parafiom, które rozpoczynają gruntowne prace, wymagające kontynuacji w kolejnych latach.  – Kościółek p.w. św. Jadwigi i św. Jakuba Większego w Lusowie czy kościół p.w. św. Marii Magdaleny w Długiej Goślinie przez dłuższy czas omijały większe remonty. Teraz to się zmienia. W Lusowie prace rozpoczną się od remontu dachu, natomiast w Długiej Goślinie w związku z problemem z posadowieniem kościoła, prace remontowe rozpocząć trzeba od fundamentów i zabezpieczenia ścian – wskazuje Wiesław Biegański.

Dofinansowanie otrzymała także Polska Akademia Nauk na kontynuowanie prac budowlanych  związanych z estetyzacją elewacji i zabezpieczeniem murów przy kórnickim zamku. Zamek w Kórniku nieraz był już beneficjentem powiatowych dotacji.

– W poprzednich latach powiat poznański dofinansował remont mostu nad fosą, który wymagał tych prac ze względu na zagrożenie katastrofą budowlaną. Natomiast prace związane z elewacją, w tym roku elewacją frontową, sprawią, iż będzie prawdziwą perełką powiatu poznańskiego. Efekt prac konserwatorskich wykonywanych na przestrzeni kilku lat widać szczególnie w Owińskich. Prace wykonane w tamtejszych kościołach: p.w. św. Jana Chrzciciela oraz p.w. św. Mikołaja mające swój oddźwięk także estetyczny sprawiły, że Owińska zmieniają się na naszych oczach stając się wizytówką powiatu poznańskiego – podkreśla Powiatowy Konserwator Zabytków.

Spektrum prac wykonywanych przy zabytkach jest coraz szersze. To nie tylko kościoły, ale także dworki, budynek byłego dworca czy zespoły parkowe. Informacje o zasadach ubiegania się o datacje na prace przy zabytkach oraz o udzielonym wsparciu znajdują się na naszej stronie.

Zamek+do+zabytkowZamek w Kórniku może liczyć na powiatowe wsparcie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 marca 2017