MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Wieczór Historyczny z Luboniu

Towarzystwo Miłośników Miasta Lubonia zaprasza na czterdziesty drugi Wieczór Historyczny. Odbędzie się on 4 kwietnia 2014 roku, o godz. 18.00 w Urzędzie Miasta Luboń, przy placu Edmunda Bojanowskiego 2.

W pierwszej części wieczoru, po wystawie historycznej „Secesyzująca architektura Fabryki Przetworów Ziemniaczanych” oprowadzać będzie jej pomysłodawca – Przemysław Maćkowiak.

Fabrykę A.C. Koehlmanna zrealizowano w latach 1902-1904 w duchu secesji, a jej budowa spowodowała dynamiczny rozwój trzech pobliskich osad: Lubonia, Żabikowa i Lasku. Prowincja poznańska od lat siedemdziesiątych XIX wieku była, bowiem jednym z głównych dostawców żywności dla szybko rozwijającego się oraz uprzemysłowionego Cesarstwa Niemieckiego. Dominowały tutaj uprawy ziemniaków i buraków cukrowych, stąd też najszybciej rozwijał się przemysł spożywczy oraz spirytusowy, nie bez znaczenia były także niskie koszty robocizny.

Gościem drugiej części spotkania, w sali sesyjnej, będzie dr Marek Rezler, który wygłosi prelekcję związaną z jego najnowszą książką „Nie tylko orężem. Bohaterowie wielkopolskiej drogi do niepodległości”. Książka ta jest swoistą kontynuacją, rozwinięciem i zamknięciem problematyki związanej z zaangażowaniem Wielkopolan w walkę o niepodległość w czasach zaboru, podjętej we wcześniejszych publikacjach historyka. Autor przedstawił specyfikę wielkopolskiej drogi do niepodległości, odmiennej niż w pozostałych zaborach, a co najważniejsze – skutecznej.

Główną część książki stanowi prezentacja sylwetek ludzi szczególnie zasłużonych w pracy organicznej i walce zbrojnej tego czasu, a także próba zaprezentowania biografii zbiorowej polskich działaczy w zaborze pruskim. Autor dokonuje też zupełnie nowej oceny przyjmowanych dotąd metod walki o wolność z punktu widzenia ich racjonalności i osiągniętych celów.

Marek Rezler jest historykiem zajmującym się m.in. dziejami Wielkopolski, a zwłaszcza udziałem mieszkańców tej części kraju w walkach narodowowyzwoleńczych, biografistyką i badaniami regionalnymi Jest autorem m.in. monografii wydarzeń wielkopolskiej Wiosny Ludów 1848 roku, biografii Emilii Sczanieckiej i Hipolita Cegielskiego, kalendarium poznańskiego, rozdziałów prac zbiorowych poświęconych dziejom miast wielkopolski oraz opublikowanych przez Dom Wydawniczy Rebis książek „Poznań. Miasto niepoznane” (2006, wspólnie z Jerzym Bogdanowskim), „Powstanie wielkopolskie 1918–1919. Spojrzenie po 90 latach” (2008) oraz „Wielkopolanie pod bronią 1768-1921” (2011). Od wielu lat współpracuje z Radiem Merkury i Wielkopolską Telewizją Kablową, pisze w prasie krajowej i regionalnej.

Wstęp na Wieczór Historyczny jest bezpłatny. Serdecznie zapraszamy!

Autor: Przemysław Maćkowiak

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 2 kwietnia 2014