Relacje
Wielkie emocje i integracja
34 zespoły reprezentujące 18 placówek edukacyjnych, rehabilitacyjnych i terapeutycznych z powiatu poznańskiego i Poznania wzięło udział w XVII Turnieju Bocci, który odbył się w Dopiewie. Organizatorem imprezy tradycyjnie było Stowarzyszenie na rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk” w Komornikach we współpracy z powiatem poznańskim, gminą Dopiewo i Gminnym Ośrodkiem Sportu i Rekreacji w Dopiewie.
– Pierwsze turnieje odbyły się w Dopiewcu. Przyjeżdżało na nie sześć, potem dziesięć drużyn. A jak się przenieśliśmy na większą halę do Dopiewa, to liczba drużyn wzrosła. Obecnie to 25, 28 a w tym roku nawet 34 drużyny – mówi Bogdan Maćkowiak, organizator i prezes „Promyka”. Od kilku lat turniejowi towarzyszy również oprawa olimpijska. Był przemarsz drużyn, zapłonął znicz olimpijski i zawieszono flagę. Do tego grała Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo.
Rywalizacja w Dopiewie angażuje wszystkich uczestników – osoby z niepełnosprawnością ruchową, intelektualną, wzrokową i niepełnosprawnościami sprzężonymi, a także kibiców, opiekunów i organizatorów turnieju. Uczestnicy z niecierpliwością czekają na moment, w którym zmierzą się w sportowych rozgrywkach, a potem już na ogłoszenie zwycięskiej drużyny. Przygotowania do turnieju trwają zresztą na długo przed rozgrywkami.
– Proste zasady, element rywalizacji, ale także strategia i możliwość integracji sprawiają, iż nasi podopieczni tak chętnie czekają i przyjeżdżają na turniej. To gra budząca ogromne emocje, bo jednym rzutem można wszystko zmienić – mówi Żaneta Szał – kierownik WTZ Drzązgowo, przy Stowarzyszeniu Dzieci i Młodzieży Niepełnosprawnej „Razem” , której drużyna zajęła pierwsze miejsce. Puchar za zajęcie drugiego miejsca wywalczyło Stowarzyszenie Przyjaciół Niewidomych i Słabowidzących Ognik Poznań, a trzecią lokatę zajęła Szkoła Zawsze Razem z Poznania.
Autor: Anna Jaworska