Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Wielokulturowe Lusowo
Wspaniała atmosfera towarzyszyła zespołom folklorystycznym w niedzielę, 23 sierpnia podczas szesnastego już Powiatowego Przeglądu Zespołów Folklorystycznych w Lusowie, gmina Tarnowo Podgórne, w powiecie poznańskim. Odbywający się wespół z gminnymi dożynkami “U księdza za płotem” przegląd, podobnie jak w roku ubiegłym, przyciągnął mieszkańców regionu, którzy obok występów taneczno-muzycznych, obejrzeli tradycyjny korowód oraz obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca ‘Lusowiacy” .
W wydarzeniu wziął udział m.in. Jan Grabkowski, starosta poznański a także na jego zaproszenie wojewoda wielkopolski Piotr Florek. Przegląd, w ramach IX Festiwalu Sztuki Ludowej gościł na scenie wiele zespołów z Polski oraz z zagranicy, których członkowie także poza sceną zdobywali serca uczestników imprezy, chętnie rozmawiając czy pozując do zdjęć. Bo też folklor integruje. Na scenie królowały pieśni i tańce z Białorusi, Cypru, Grecji, Holandii, Macedonii, Słowacji, Turcji, Ukrainy a także z Polski.
Każdy z występujących zespołów, obok gromkich braw publiczności, otrzymał również pamiątkową statuetkę. Zespół Pieśni i Tańca Ludowego „Modraki” oraz Kapela „Modraki” otrzymały ją z rąk Tomasza Łubińskiego, wicestarosty poznańskiego. Zespołowi Pieśni i Tańca Ludowego „Siekieracy” podziękował przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu, Piotr Burdajewicz, a Kapeli Dudziarskiej „Koźlary” Grażyna Głowacka – przewodnicząca Komisji Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. Na scenie prezentowali się również: Zespół Pieśni i Tańca „Wiwaty”, Kapela „Wiwaty” (Pobiedziska), Zespół Folklorystyczny „Złote Kłosy” (Dobieżyn), Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie”, Kapela „Chludowianie” (Chludowo), a także gospodarze – Zespół Pieśni i Tańca „Lusowiacy” oraz kapela „Lusowiacy” (Lusowo).
Tegoroczny, Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych różnił się od poprzednich wprowadzeniem formuły konkursowej dla najlepszego zespołu pieśni i tańca oraz kapeli. Zwyciężył Zespół Pieśni i Tańca „Chludowianie” (Chludowo) w pierwszej kategorii oraz Kapela Dudziarska „Koźlary” (Stęszew) w drugiej. Nagrody – symboliczne czeki – wręczył Jan Grabkowski – starosta poznański.
Rozstrzygnięto także konkurs na wieniec i stoisko dożynkowe. Za najpiękniejszy uznano wieniec wykonany przez mieszkańców Sad, a najciekawszym stoiskiem może się w tym roku pochwalić sołectwo Lusówko.
Impreza dofinansowana ze środków powiatu poznańskiego.
Fot. Anna Jaworska, Starostwo Powiatowe w Poznaniu, Mariusz Lewoczko, GOK „SEZAM”