MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Wielozmysłowy kalendarz

wielozmysłowy kalendarz

Matematyka trudna i nudna? Nie tym razem. Jedyny w swoim rodzaju matematyczny kalendarz tworzą w ramach projektu mPotęga uczniowie ze Specjalnego Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych im. Synów Pułku w Owińskach. W tym kalendarzu, 7 lipca czyli Światowy Dzień Czekolady, ma jej zapach, żeby zachęcić do nauki ułamków.

Od wielu lat Fundacja mBanku wspiera nauczycieli, stowarzyszenia i pasjonatów matematyki w realizowaniu projektów, które mają zachęcić dzieci i młodzież do nauki matematyki. – To nasz trzeci projekt realizowany dzięki wsparciu fundacji mBanku i zdecydowanie najtrudniejszy, bo wymagający najwięcej pracy. Nie tylko ode mnie, ale również od uczniów – mówi pomysłodawczyni projektu Magdalena Ciesielska.

Tworzenie pomocy naukowych dla uczniów niewidomych wymaga nie tylko wiedzy i doświadczenia, ale również umiejętności znajdowania nieszablonowych rozwiązań. Dlatego na jednej karcie kalendarza poza brajlowskim opisem, znajdują się pliki dźwiękowe a niektóre z nich mają nawet wyczuwalny zapach. – Chciałam, żeby karty oddziaływały na wszystkie zmysły a przez to były jak najbardziej interesujące dla uczniów. Uczniowie niewidomi i słabo widzący mają mocno ograniczony dostęp do pomocy dydaktycznych więc jeżeli już mamy szansę go stworzyć chcemy żeby był maksymalnie dopracowany – dodaje.

Kalendarz został zaprojektowany tak, że każdy dzień tygodnia zawiera ciekawostki matematyczne, nietypowe zadania, życiorysy słynnych matematyków, święta matematyczne, autorskie zdjęcia ilustrujące pojęcia matematyczne. – Dużą pracę wykonują sami uczniowie wyszukując tematy do kalendarza. Takie są zresztą założenia projektu, że użytkownicy są też twórcami – wyjaśnia Magdalena Ciesielska.

365 kartek kalendarza zostanie zapisanych w brajlu, a do tego zawierać będzie wypukłe grafiki i reliefowe zdjęcia, przedstawione w taki sposób, aby były dostępne za pomocą zmysłu dotyku. Dodatkowo mają zostać zaangażowane inne zmysły: węchu (kartki zapachowe), słuchu (pliki dźwiękowe ukryte pod qr-kodem). Podsumowując w Owińskach tworzony jest jedyny w Polsce Wielozmysłowy Kalendarz Matematyczny dla uczniów z dysfunkcją wzroku.

Autor: Łukasz Mroziński 

wielozmysłowy kalendarzNa środku kartki w kole umieszczona dotykowa grafika – twarz mężczyzny z brodą, w lewych górnym rogu kartka z kalendarza z napisem wykonanym zapachowymi pisakami, z prawej strony u góry kartka z kalendarza z qr-kodem do odsłuchu, lewy dolny róg – kartka z zapisami dla osób słabowidzących, prawy dolny róg fragment kartki z zapisem brajla i wydrukowanym wypukłym trójkątem.

wielozmysłowy kalendarz Kartka podzielona pionowo na dwie części: po lewej wydruk brajlowski z centralnie naklejonym pluszowym misiem, po prawej stronie wydruk czarnodrukowy z rebusami ułożonymi z rysunków różnych misiów.

wielozmysłowy kalendarzCztery kartki z kalendarza wydrukowane w brajlu, na kartce po lewej stronie naklejony pluszowy miś Na kartce po prawej stronie naklejony dostępny dotykowo trójkąt.

wielozmysłowy kalendarzDwa plastikowe stojaki, w jednym wersjach kalendarza dla osób słabowidzących, a w drugim wersja wydrukowana w brajlu.

wielozmysłowy kalendarzUłożone spiralnie czarnodrukowe kartki z kalendarza.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 kwietnia 2021