MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Wmurowano kamień węgielny

wmurowanie kamienia węgielnego pod muzeum powstania wielkopolskiego

16 lutego, czyli dokładnie w 105. rocznicę zakończenia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego, wmurowany został kamień węgielny pod budowę nowej siedziby Muzeum, które będzie przypominać o wydarzeniach sprzed ponad wieku. Nowoczesny obiekt, wraz z wystawą stałą, o powierzchni 3 tys. metrów kwadratowych zostanie wybudowany tuż obok Wzgórza św. Wojciecha w Poznaniu. Inwestycję współfinansują samorząd województwa wielkopolskiego i Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Jej koszt to 222 mln zł. – To bardzo ważny projekt dla wszystkich Wielkopolan. Zależy nam na tym, aby był on pozapartyjny i pozapolityczny – podkreślał marszałek województwa wielkopolskiego, Marek Woźniak.

W podobnym tonie wypowiadał się starosta poznański Jan Grabkowski. – To niezmiernie istotna inwestycja, i to dla całego regionu. Wielkopolska z pewnością zasłużyła na tego typu obiekt. Przypomnę, że jako powiat poznański deklarowaliśmy swoją pomoc finansową w stworzenie Muzeum. Ten obiekt będzie spełniał bardzo ważną rolę edukacyjną. Dzięki niemu młodzież dowie się, co w tamtym czasie się działo, jak ważny był to zryw i dlaczego Wielkopolska i Polska są wolne. Wierzę, że młodzież będzie odwiedzała Muzeum nie tylko w ramach zajęć szkolnych, ale także z rodzicami. Dla wszystkich to będzie swego rodzaju lekcja wychowania obywatelskiego – mówił starosta.

W uroczystości wzięli udział również m.in. wojewoda wielkopolska Agata Sobczyk, prezydent miasta Poznana Jacek Jaśkowiak, arcybiskup Stanisław Gądecki, parlamentarzyści, a także samorządowcy. O planach związanych z działalnością placówki mówił jej dyrektor, Przemysław Terlecki. – Jest naszą intencją, aby nowa siedziba Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 stała się miejscem ze wspaniałą historią, pisaną najpierw marzeniami o wolnej Polsce, potem planami jej odzyskania, a wreszcie działaniami zbrojnymi wielkopolskiego oręża, z których jesteśmy tak dumni. Chcemy zapewnić powstańcom wieczną pamięć – podkreślił. Nowe muzeum ma być gotowe do grudnia 2026 roku.

Powstanie Wielkopolskie wybuchło 27 grudnia 1918 roku. Impulsem do jego rozpoczęcia był przyjazd do Poznania, dzień wcześniej, Ignacego Jana Paderewskiego, który przed hotelem Bazar wygłosił słynne przemówienie do licznie zgromadzonych mieszkańców miasta. Za dzień zakończenia tego zwycięskiego zrywu uznaje się natomiast 16 lutego 1919 roku, kiedy to Niemcy i państwa ententy podpisały rozejm w Trewirze. Do nowego rozejmu dodano korzystne dla Polski postanowienia dotyczące zakończenia konfliktu polsko-niemieckiego, w szczególności Powstania Wielkopolskiego. Ostatecznie przynależność Wielkopolski do Rzeczypospolitej potwierdził zawarty 28 czerwca 1919 roku traktat wersalski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 16 lutego 2024