MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

X Gala Wolontariatu

Jak się okazuje powiat poznański ma szczęście do ludzi, którzy mają głowę pełną pasji, oczy wypatrujące z dala potrzebujących i serca wrażliwe na innych. I właśnie do nich – blisko 60 wolontariuszy – trafiły statuetki, które w poniedziałek 18 czerwca wręczali starosta poznański Jan Grabkowski oraz Marek Lis, przewodniczący Komisji Polityki Społecznej i Ochrony Zdrowia.

– Doceniany ludzi, którzy w nieprzeciętny sposób myślą o drugim człowieku. Co więcej, niosą im pomoc, nie oczekując nic w zamian. To dla mnie wyróżnienie móc podziękować właśnie takim mieszkańcom powiatu poznańskiego, naszym wolontariuszom – mówił Jan Grabkowski, starosta poznański podczas 10. Jubileuszowej Gali Wolontariatu. Oprócz specjalnych statuetek, życzenia wyróżnionym złożył… Jurek Owsiak, a dla wszystkich zaśpiewała Halina Benedyk z Marco Antonellim. Ten duet z miejsca podbił serca wolontariuszy i nie obyło się bez bisów. Po swoim występie Halina oraz Marco otrzymali też specjalne statuetki od starosty poznańskiego. – Za to, że zawsze z nami są – mówił Jan Grabkowski.

Prawdziwymi bohaterami gali byli jednak wolontariusze. Łukasz Mroziński, jest jednym z tegorocznych laureatów. Będąc współtwórcą Stowarzyszenia Pomóż Dziecku Niewidomemu od wielu lat działa na rzecz podopiecznych Ośrodka Szkolno – Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach. Jako jego absolwent dziś pracuje na stanowisku pedagoga i doradcy zawodowego. Jak nikt inny doskonale zna i rozumie problemy oraz specyfikę wychowanków.

Pierwszy pojawia się z pomysłami. Jest uczniem II klasy Liceum w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu, i już odgrywa kluczową rolę w Klubie Wolontariatu, który działa w szkole. Sebastian Józiak zawsze ma czas i niespożytą energię do pomagania innym. Lista akcji, w które się angażuje jest naprawdę długa: Góra Grosza, Szlachetna Paczka, WOSP, spotkania z seniorami. By lepiej poznać potrzeby środowiska, któremu pomaga, ma na swym koncie naukę, jak wciągnąć i zwieźć po schodach osobę na wózku inwalidzkim. Brał też udział w warsztatach na temat starości, na których zakładając „kombinezon starości” mógł odczuć z czym boryka się na co dzień osoba starsza. – To osoba godna zaufania. Zawsze można na niego liczyć. Potrafi bezinteresownie i z dużym zaangażowaniem pomagać innym – mówią o Sebastianie jego najbliżsi współpracownicy.

10. Jubileuszowa Gala była też okazją do wyróżnienia Dziesięciu Niezwykłych – osób, których działalność doskonale wpisuje się w ideę wolontariatu. Wśród wyróżnionych przez Jana Grabkowskiego, starostę poznańskiego znaleźli się między innymi Solange Olszewska właściciela Solarisa Bus & Coach, Małgorzata Rutkowska, prezes fundacji Amicis czy ksiądz Grzegorz Zbączyniak, kapelan sołtysów i strażaków powiatu poznańskiego.

Podziękowania i słowa uznania oraz gratulacje specjalnie dla wszystkich gości Gali złożył z ekranu Jurek Owsiak, który podkreślił jak ważni i zarazem wartościowi są wszyscy, którzy niosą bezinteresowną pomoc innym. Na uroczystej Gali Zarząd Powiatu reprezentowany był także przez Tomasza Łubińskiego, wicestarostę poznańskiego, a także Zygmunta Jeżewskiego i Piotra Zalewskiego, członków Zarządu. Na uroczystości obecni byli także m.in. przewodniczący Rady Powiatu w Poznaniu Piotr Burdajewicz oraz radni powiatowi.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

Gala Wolontariatu – Dziesięciu Niezwykłych
Irena Skrzypczak
– długoletnia mieszkanka Lubonia, z wykształcenia pedagog. Od 1998 r. czynnie prowadzi działalność społeczną na rzecz powiatu poznańskiego. Jej społeczna postawa została doceniona przez mieszkańców, którzy przez trzy kolejne kadencje powierzali jej mandat w Radzie Powiatu w Poznaniu. Przez cztery kolejne kadencje zasiadała w Powiatowej Radzie Zatrudnienia oraz w Powiatowej Społecznej Radzie Osób Niepełnosprawnych. Od ponad 20 lat Irena Skrzypczak jest Prezesem Związku Nauczycielstwa Polskiego w Puszczykowie, działa w lubońskim Klubie Honorowych Dawców Krwi „Lubonianka”, jest honorową członkinią w Klubie Osób Niewidomych i Słabowidzących „Promyk” w Luboniu. Od początku jest też członkinią Rady Programowej Lubońskiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Pani Irena Skrzypczak jest wzorem aktywnej postawy obywatelskiej, godnej szacunku i naśladowania. Jest także znakomitą ambasadorką powiatu poznańskiego.

Andrzej Kawa – założyciel rodzinnej firmy Glutenex – produkującej bezglutenowe artykuły spożywcze. Firma zajmuje się produkcją i sprzedażą żywności dietetycznej stosowanej w zespole złego wchłaniania oraz wyrobów piekarsko-cukierniczych, które z natury nie zawierają glutenu. Andrzej Kawa, aby ulżyć swoim klientom w chorobie, systematycznie zleca badania naukowe, w wyniku których zwiększa asortyment produktów specjalnego przeznaczenia. Jego firma jest Zakładem Pracy Chronionej, w którym pracuje wielu niepełnosprawnych. Dla nich zakład zorganizował usługi rehabilitacyjne, udostępniając nieodpłatnie możliwość wielu ćwiczeń. Andrzej Kawa organizuje spotkania dla osób chorych, podczas których zaproszeni goście wygłaszają prelekcje dotyczące profilaktyki zdrowotnej.Swoją działalnością na rzecz niepełnosprawnych Andrzej Kawa wpisał się w poczet znamienitych obywateli gminy Tarnowo Podgórne.

Ryszard Miler – prezes PTTK Buk, współorganizator Ogólnopolskich Rajdów Przyjaźni w Buku. Kieruje większością imprez turystycznych Oddziału, z których największe, organizowane od 40 lat, to: Powitanie Wiosny w Żarnowcu, Rajd Jesienny do Porażyna, Bądź Turystą w swoim mieście czy Pieczona Pyra. Od 50 lat jest też aktywnym działaczem Klubu Żołnierzy Rezerwy w Buku. Napisał również książkę pt. „Dzieje Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego w Buku 1952-2003”. Za swoją społeczną działalność wyróżniony został Złotym Krzyżem Zasługi oraz wieloma najwyższymi odznaczeniami w PTTK.

Hanna i Witold Boruccy – właściciele firmy TipTopol, która oferuje kompleksowe wyposażenie serwisów samochodowych i wulkanizacyjnych. Firma prowadzi wielowątkową działalność pomocową, wspiera lokalne organizacje charytatywne, jak np. Stowarzyszenie Dla Ciebie. Hanna Borucka zajmuje się charytatywnie skomplikowaną dokumentacją Wielkopolskiego Banku Żywności. Firma TipTopol jest mecenasem wielu imprez kulturalnych i sportowych, jak np. półmaraton Bieg Jagiełły, wspiera miejscowy klub sportowy Huragan, finansuje corocznie wycieczki dla najzdolniejszych uczniów z Gminy Pobiedziska. Państwa Boruckich charakteryzuje skromność i otwartość na potrzeby lokalne i ponadlokalne.

Małgorzata Rutkowska – żona Jacka Rutkowskiego właściciela firmy Amica Wronki i klubu sportowego Lech Poznań. Poprzez fundację Amicis, którą kieruje, niesie pomoc najbardziej potrzebującym. Co roku fundacja organizuje spotkania mikołajkowe i wielkanocne z najmłodszymi z terenu Wronek i okolic. Wspiera warsztaty terapii zajęciowej we Wronkach, szkołę podstawową we Wronkach; współorganizuje wiele imprez kulturalnych i sportowych, jak np. Bieg Wroniecka Dycha. Fundacja współpracuje z ośrodkami pomocy społecznej, wyposażając najuboższe rodziny w sprzęt gospodarstwa domowego firmy Amica. Pomaga pogorzelcom, na przykład rodzinie z Mosiny, która w wyniku pożaru straciła dorobek całego życia.

Paweł Pawłowski – od prawie 40 lat Prezes Zarządu Spółdzielni Mieszkaniowej działającej na terenie Swarzędza, Poznania, Kostrzyna, Kórnika, Lubonia. Laureat wielu odznaczeń, w tym: Orderu Odrodzenia Polski „Polonia Restituta”, Zasłużony dla Miasta i Gminy Swarzędz, Honorowy Obywatel Kostrzyna. W swojej działalności zawsze chętnie wspiera, a zarazem współtworzy, takie organizacje jak: Polski Komitet Pomocy Społecznej, PCK Klub Honorowych Dawców Krwi, Towarzystwo Przyjaciół Dzieci oraz Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski, Klub Pracodawców, liczne kluby sportowe LZS i MKS oraz wiele innych organizacji na terenie powiatu poznańskiego.

Jacek Wojciechowski – od 1991 roku kieruje firmą UTAL, która obecnie oferuje swoje produkty w ponad 50 krajach świata. Jest propagatorem idei Społecznej Odpowiedzialności Biznesu – CRS. Od wielu lat pomaga organizacyjnie i finansowo Stowarzyszeniu Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski oraz Ludowemu Zespołowi Sportowemu w Swarzędzu. Aktywnie wspiera działania Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy od chwili jej powstania. Firma Utal posiada kolekcję wylicytowanych ośmiu serduszek i czterech limitowanych srebrno-złotych medali Orkiestry. Prezes Wojciechowski wspomaga finansowo remonty licznych obiektów na terenie powiatu poznańskiego, w tym Ośrodka Caritas w Wierzenicy czy odbudowę Zamku Królewskiego w Poznaniu.

Solange Olszewska – prezesi właściciel Solaris Bus&Coach, jednego z największych producentów autobusów na świecie. Od 2007 współtworzy klasy patronackie dla uczniów. Założycielka Fundacji Zielony Jamnik na Ratunek Bezbronnym Ludziom i Zwierzętom, która pomogła już wielu osobom. Jej firma otworzyła, jako jedna z pierwszych w Wielkopolsce, żłobek dla dzieci pracowników. Jej marzeniem jest wybudowanie w Murowanej Goślinie Centrum Edukacyjno-Konferencyjnego dla młodych ludzi, w którym poznaliby oni tajniki zdrowego żywienia i produkcji zdrowej żywności.

Jerzy Pieszak –prezes Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów oddział rejonowy w Stęszewie, który liczy przeszło 325 członków. Cały swój wolny czas poświęca osobom starszym, wspierając je materialnie, organizując dla nich opiekę medyczną czy różnego rodzaju wyjazdy na terenie całego kraju. Organizuje zbiórki dla osób niepełnosprawnych, często osobiście chodząc po firmach i prosząc o wsparcie.

Grzegorz Zbączyniak – kapelan sołtysów i strażaków powiatu poznańskiego; inicjator licznych wyjazdów dla ponad 500 dzieci. Ściśle współpracuje z Domem Pomocy Społecznej Sióstr Serafitek, z którym to wspólnie organizuje koncerty charytatywne, podczas których przeprowadzane są zbiórki pieniędzy dla najmłodszych. Ks. Grzegorz jest również inicjatorem wspierania biedniejszych rodzin przez bardziej zamożne i to nie tylko od święta, ale na co dzień. Jest głównym organizatorem i pomysłodawcą piątej już edycji corocznych sierpniowych koncertów muzyki organowej dla kościelnych organistów. Organizuje dożynki w konkretnych sołectwach, przez co konsoliduje różne grupy społeczne i integruje parafian. Jego główną ideą jest otwartość kościoła dla wszystkich.

 

Lista nagrodzonych wolontariusza (w nawiasie nazwa instytucji zgłaszającej kandydata)
1. MAGDALENA ADAMSKA (Stowarzyszenie Pomocy Osobom Niepełnosprawnym „WSPÓLNA DROGA” Luboń)
2. KRYSTYNA ANTKOWIAK (Zarząd Kórnickiego Towarzystwa Pomocy Społecznej)
3. STANISŁAW BIEDERMANN (Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych „Promyk”)
4. BOGUMIŁA BILIŃSKA (Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym im. św. Antoniego w Mosinie)
5. BARBARA CIEMNA (Parafialny Zespół Caritas działający przy Parafii św. Mikołaja Wierzenicy)
6. ANNA CZYŻEWSKA (Parafialny Zespół Caritas działający przy parafii pw. św. Krzyża w Kobylnicy)
7. SAMIRA DARWISH (I Liceum Ogólnokształcące w Swarzędzu)
8. LESZEK DĄBROWSKI (Zarząd Oddziału Środowiskowego PTTK Poznań-Nowe Miasto)
9. NORBERT DESKA (Uczniowski Klub Sportowy Jedynka w Luboniu)
10. ELŻBIETA DOBRZYŃSKA (Stowarzyszenie Przyjaciół Dzieci Specjalnej Troski im. Leszka Grajka)
11. JOANNA FIEDORCZYK (Stowarzyszenie Teatralne Legion z Kórnika)
12. MARIA FRĄCKOWIAK (Związek Oficerów Rezerwy RP im. Marszałka Józefa Piłsudskiego)
13. JÓZEF GAWRON (Stowarzyszenie ROKTAR w Rokietnicy)
14. BOGUSŁAWA GENERALCZYK (Oddział PTTK im. Cyryla Ratajskiego w Luboniu)
15. IGOR GIERSZEWSKI (Kórnickie Stowarzyszenie Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną i Ruchową Klaudynka)
16. MAREK GIESE (Uniwersytet Luboński Trzeciego Wieku)
17. SYLWIA GÓRKA (Stowarzyszenie na rzecz dzieci i młodzieży “Iskierka Nadziei” w Jankowicach)
18. MIECZYSŁAWA HAŁAS (Klub Seniora w Tarnowie Podgórnym)
19. FELIKS IGNASZCZAK (Ludowy Zespół Sportowy „Spójnia” Strykowo)
20. MICHAŁ JANIAK (KKS 1922 Lechia Kostrzyn)
21. HALINA JANKOWIAK-BOROWICZ (Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Jedność” Czapury-Wiórek)
22. TERESA JANKOWIAK (Stowarzyszenie Szacunek dla Seniora)
23. MACIEJ JĘDRZEJCZAK (LZS Piast Kobylnica) – Bracia:
24. TOMASZ JĘDRZEJCZAK (LZS Piast Kobylnica)
25. SEBASTIAN JÓZIAK (Szkolne Koło Wolontariatu II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Staniewskiego w Zespole Szkół nr 2 w Swarzędzu)
26. ALICJA KAŃDUŁA (Zarząd Oddziału PTTK w Buku)
27. TERESA KITEL (Stowarzyszenie Emerytów i Rencistów „Pod Kasztanem” Cerekwica)
28. ROMAN KOLANKIEWICZ (Stowarzyszenie Miłośników Mieczewa „Mieczewo – nasze miejsce”)
29. IRENA KOSMOWSKA (Towarzystwo Miłośników Pobiedzisk)
30. ROBERT KORCZ (Stowarzyszenie Solidarni w Prawdzie i Miłosierdziu Luboń)
31. ADAM KRAJECKI (Stowarzyszenie KB Katorżnik Murowana Goślina)
32. GRAŻYNA KWAŚNIEWSKA („Bukowskie Towarzystwo Amazonki”)
33. RENATA LEPCZYK (Klub Sportowy Sokoły Kostrzyn)
34. SZYMON LEWANDOWSKI (Stowarzyszenie na Rzecz Osób Niepełnosprawnych i Aktywności Lokalnej DLA CIEBIE w Pobiedziskach)
35. ELŻBIETA ŁAWICKA-POPLEWSKA (Sucholeskie Towarzystwo Przyjaciół Europy)
36. PRZEMYSŁAW MAĆKOWIAK (Zarząd Towarzystwa Miłośników Miasta Lubonia)
37. LUDMIŁA MARKIEWICZ (Uczniowski Klub Sportowy „Grunwald Plewiska” w Plewiskach)
38. ŁUKASZ MROZIŃSKI (Stowarzyszenie „Pomóż Dziecku Niewidomemu”)
39. PAWEŁ NAJDEREK (Rokietnice Stowarzyszenie Pomocy Potrzebującym Z Głębi Serc w Rokietnicy)
40. ANDRZEJ PAZDA (Stowarzyszenie Pomocy Mieszkaniowej dla Sierot z siedzibą w Baranowie)
41. EWA PALM-DROBNIK (Polski Związek Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddział Rejonowy Puszczykowo)
42. MICHALINA PIETRZAK (Towarzystwo “Poligrodzianie” w Przeźmierowie)
43. ROMAN PROKOP (Stowarzyszenia Pomocy Rodzinie im Augusta Cieszkowskiego w Wierzonce)
44. KRZYSZTOF RADZIKOWSKI (Kurkowe Bractwo Strzeleckie Swarzędz)
45. MIROSŁAWA RADZIMSKA (Stowarzyszenie “Pomagam” w Kleszczewie)
46. MAREK RATAJSKI (Stowarzyszenie Towarzystwa Młodzieży Sportowej Stella Luboń)
47. GRAŻYNA SIERADZKA (Stowarzyszenie Kostro w Kostrzynie)
48. IZABELA SOBOLEWSKA (Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Koło Wolontariatu „Niezapominajka” przy Szkole Podstawowej w Stęszewie)
49. TOMASZ SOBOLEWSKI (Koło Towarzystwa Przyjaciół Dzieci, Koło Wolontariatu „Niezapominajka” przy Szkole Podstawowej w Stęszewie)
50. HALINA STANIEWSKA (Zarząd Towarzystwa Miłośników Ziemi Swarzędzkiej)
51. EWA STEFANIAK-GARBARCZYK (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowie Podgórnym)
52. WIKTOR STEMPOWSKI (Kórnickie Stowarzyszenie Sportowe)
53. JOLANTA WALCZAK (UKS Jedynka Kórnik)
54. DOROTA WASIAK (Stowarzyszenie Rozwoju Oświaty Oraz Upowszechniania Kultury Na Wsi w Ziminie)
55. STANISŁAW WITECKI (Zarząd Koła Osiedlowego PTTK „Łaziki” przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Swarzędzu)
56. JADWIGA WOŹNA (Stowarzyszenie Miłośników Dopiewca – Sami Swoi)
57. MARIA ZGOŁA (Uniwersytet Trzeciego Wieku w Tarnowie Podgórnym)
58. MIECZYSŁAWA ZWIERZ (Uczniowski Klub Sportowy Olimp w Kostrzynie)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 czerwca 2018