MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi

WOŚP chce wygrać z sepsą

grafika

Przed nami 31. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym razem zagramy 29 stycznia pod hasłem: “Chcemy wygrać z sepsą! Gramy dla wszystkich – małych i dużych!”. Tak jak w poprzednich latach, tradycyjnej zbiórce pieniędzy towarzyszyć będą akcje internetowe i różnego rodzaju wydarzenia. Część z nich już wystartowała.

Dlaczego walka z sepsą? – Sepsa to zespół objawów wywołanych przez niekontrolowaną, gwałtowną reakcję organizmu na zakażenie. W przebiegu sepsy w ciągu kilku godzin może dojść do niewydolności wielonarządowej, wstrząsu i śmierci. Jak wynika z najnowszych badań, w skali globalnej sepsa jest przyczyną 20 procent wszystkich zgonów. Według Światowej Organizacji Zdrowia, w 2017 roku sepsa wystąpiła u 49 milionów ludzi na świecie, a 11 milionów zmarło z jej powodu. Prawie połowa zachorowań dotyczyła dzieci, a w populacji do 5. roku życia sepsa była przyczyną 2,9 miliona zgonów – czytamy na stronie WOŚP.

– W Polsce, ze względu na brak krajowego rejestru, nie istnieją wiarygodne dane na temat zapadalności na sepsę, co znacznie utrudnia działania mające na celu jej zapobieganie i zwalczanie. Z danych Narodowego Funduszu Zdrowia analizowanych przez NIK wynika, że liczba dorosłych hospitalizowanych w Polsce z powodu sepsy wynosi około 20 tys. rocznie, jednak wartość ta na pewno jest niedoszacowana. Wyniki badań punktowych prowadzonych w akredytowanych oddziałach intensywnej terapii w latach 2012-2013 wskazują, że liczba przypadków sepsy wynosiła co najmniej 50 tys. rocznie, a współczynnik umieralności wyższy niż umieralność z powodu nowotworów układu oddechowego czy zawału serca – informuje WOŚP.

– Dla przeżycia chorego, u którego wystąpiła sepsa, kluczowe jest jak najszybsze rozpoznanie i włączenie właściwego leczenia – optymalnie w ciągu pierwszej godziny. Z badań wynika, że każde opóźnienie rozpoznania sepsy i podania skutecznego antybiotyku o godzinę zwiększa ryzyko zgonu o 8 procent. Właśnie dlatego WOŚP chce wyposażyć szpitale w urządzenia pozwalające na przyspieszenie diagnostyki zakażeń – umożliwi to lepszą terapię sepsy poprzez szybsze wdrożenie celowanego i skutecznego leczenia antybiotykami – można przeczytać na stronie Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Więcej informacji na ten temat TUTAJ.

Tak jak każdego roku, Orkiestra zagra również w gminach powiatu poznańskiego. Poniżej publikujemy plakaty informujące o wydarzeniach związanych z tym świętem, a także linki do sztabów w poszczególnych miejscowościach powiatu poznańskiego.

GMINA BUK

Link do sztabu w Buku TUTAJ

plakat

GMINA CZERWONAK

Więcej informacji TUTAJ
Link do sztabu w Owińskach TUTAJ

plakat plakat plakat plakat

GMINA DOPIEWO

Link do sztabu w Dopiewie TUTAJ

plakatplakat

GMINA KLESZCZEWO

Więcej informacji TUTAJ

 

GMINA KOMORNIKI

Więcej informacji TUTAJ

plakat plakat plakat plakat plakat plakat plakat

GMINA KOSTRZYN

Więcej informacji TUTAJ

plakatplakat

GMINA KÓRNIK

Link do sztabu w Kórniku TUTAJ
Link do sztabu w Kamionkach TUTAJ

plakat

GMINA LUBOŃ

Więcej informacji TUTAJ

plakatplakat

GMINA MOSINA

Link do sztabu w Mosinie TUTAJ

plakat

GMINA MUROWANA GOŚLINA

Link do sztabu w Murowanej Goślinie TUTAJ

plakat

GMINA POBIEDZISKA

Link do sztabu w Pobiedziskach TUTAJ

plakat

GMINA PUSZCZYKOWO

Więcej informacji TUTAJ

plakat

GMINA ROKIETNICA

Więcej informacji TUTAJ

plakatplakat

GMINA STĘSZEW

Link do sztabu w Stęszewie TUTAJ

plakatplakat

GMINA SUCHY LAS

Link do sztabu w Suchym Lesie TUTAJ

plakat

GMINA SWARZĘDZ

Link do sztabu w Swarzędzu TUTAJ

plakat

GMINA TARNOWO PODGÓRNE

Link do sztabu w Tarnowie Podgórnym TUTAJ
Więcej informacji TUTAJ

plakat plakat plakatplakatplakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 23 stycznia 2023