MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Maj 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
26 27 28 29 30 1 2
3 4 5 6 7 8 9
10 11 12 13 14 15 16
17 18 19 20 21 22 23
24 25 26 27 28 29 30
31 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Wsparcie zabytków

budynek byłego dworca w strykowie

Rada Powiatu w Poznaniu na XXIX sesji, w dniu 28 kwietnia, zatwierdziła preliminarze wydatków z budżetu powiatu poznańskiego w 2021 roku na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub robót budowlanych przy zabytkach wpisanych do rejestru zabytków lub znajdujących się w gminnej ewidencji zabytków, położonych na terenie powiatu poznańskiego.

Na ten cel przeznaczonych zostanie 2,2 miliona złotych. To o 200 tysięcy złotych więcej niż w roku ubiegłym. Ze wsparcia finansowego powiatu poznańskiego skorzysta trzydzieści placówek i obiektów. Od lat zabytki w powiecie poznańskim otaczane są szczególną opieką. W ten sposób odzyskują dawną świetność. Głównym celem takich inwestycji, jest zachowanie kulturalnego i materialnego dziedzictwa naszego regionu, ale też uatrakcyjnienie oferty turystycznej.

W tym roku, tak jak i w latach ubiegłych, o dofinansowanie mogły się ubiegać obiekty wpisane do rejestru zabytków lub znajdujące się w gminnej ewidencji zabytków, położone na terenie powiatu poznańskiego. Część z tego wsparcia została przeznaczona na ochronę kościelnych dóbr kultury sakralnej. Dzięki temu nowy blask odzyskają m.in. kościoły św. Michała Archanioła w Pobiedziskach, św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku, św. Jadwigi i św. Jakuba Większego w Lusowie, św. Idziego w Modrzu czy też Wszystkich Świętych w Kórniku.

Z dofinansowania skorzysta także wiele podmiotów prywatnych. W najbliższym czasie prace remontowe rozpoczną się m.in. w hali Poelziga w Luboniu, będącej dawnym magazynem superfosfatu, byłej oberży w Golęczewie, w budynkach byłych dworców kolejowych w Puszczykowie oraz w Strykowie, w pawilonie pensjonarskim dla kobiet funkcjonującym w ramach zespołu budynków dawnego szpitala psychiatrycznego w Owińskach, w Dworze Rodziny Jackowskich we Wronczynie czy też w dawnym kasynie oficerskim w Biedrusku.

Na duże wsparcie finansowe, w wysokości ponad 270 tysięcy złotych, może liczyć też Polska Akademia Nauk Biblioteka Kórnicka. Te pieniądze zostaną przeznaczone na remont i renowację murów wewnętrznych przyziemia Zamku w Kórniku. Więcej informacji na temat tegorocznego finansowego wsparcia prac konserwatorskich przy zabytkach, w tym zestawienie udzielonych dotacji można znaleźć TUTAJ.

budynek byłego dworca w strykowieJednym z obiektów, który otrzyma wsparcie jest budynek byłego dworca kolejowego w Strykowie

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 28 kwietnia 2021