MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< wrz. 2021 >>
pon.wtorekśr.czwpt.sob.niedz.
30 31 1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30 1 2 3

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Metropolia Poznań

Wspólnie wspieramy sanepid

metropolia poznań logo

Samorządy Metropolii Poznań wspierają służby sanitarno-epidemiologiczne w obowiązkach związanych z pandemią koronawirusa. Blisko 100 pracowników zostało skierowanych przez jednostki samorządu terytorialnego do kontaktów telefonicznych. Pierwsze połączenia z osobami wskazanymi przez poznański sanepid odbyły się 9 listopada.

23 samorządy tworzące Metropolię Poznań wspólnie działają na rzecz profilaktyki i ograniczania skutków pandemii koronawirusa. Jednym z widocznych efektów jest współpraca z sanepidem. Już od początku października Miasto Poznań do rozmów z osobami wskazanymi przez poznańską stację sanitarno-epidemiologiczną kieruje dziennie nawet kilkunastu pracowników i wolontariuszy z miejskiego contact center. W pomoc gminy Szamotuły dla sanepidu szamotulskiego zaangażowanych jest 20 pracowników. Obecnie do tych działań dołączyły inne samorządy Metropolii i wspólnymi siłami zaangażują około 100 osób. Większość z nich 3 listopada przeszła szkolenie, na którym poznała procedury przekazywania i zbierania informacji od pacjentów, którzy mają pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa lub mieli kontakt z takimi osobami.

– Zatory w przepływie informacji to jeden z zauważalnych problemów związanych z koronawirusem. W ostatnich tygodniach w taki czy inny sposób spotkała się z tym większość z nas – mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor Biura Metropolii Poznań. – Ludzie skarżą się, że nie dostają informacji o wynikach testów. Inni nie wiedzą jaki jest ich status, czy mogą i czy powinni iść do pracy, bo ktoś z bliskich ma stwierdzony COVID19. To nie jest wina sanepidu, bo obowiązki zwiększyły im się wielokrotnie, a zasoby nieznacznie. Dlatego postanowiliśmy wesprzeć jak możemy i nie było tu żadnych wątpliwości, że najprostsze działanie będzie najskuteczniejsze. Nasze rozmowy szybko to potwierdziły – podsumowuje Wiśniewski.

9 listopada członkowie grupy po szkoleniu zaczęli dzwonić do osób wskazanych przez poznański sanepid.Najwięcej pracowników do zespołu metropolitalnego skierowały Starostwo Powiatowe w Poznaniu oraz gminy Dopiewo i Luboń, ale do tego zadania swoich przedstawicieli delegowała większość gmin powiatu poznańskiego, swoje zaangażowanie zwiększy też Poznań. W Śremie w telefonicznych kontaktach z mieszkańcami sanepid wsparło starostwo, dlatego samorząd gminny skupia się na pomocy osobom, które już zostały objęte kwarantanną, a także – podobnie jak inne gminy tworzące Metropolię Poznań – samotnym i seniorom. Przede wszystkim na reakcji na bieżące potrzeby polega również współpraca Skoków z sanepidem wągrowieckim, a gminy Oborniki – z obornickim.

Informacja: Stowarzyszenie Metropolia Poznań

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 10 listopada 2020