MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Wspominali H. Cegielskiego

Portret Hipolita Cegielskiego

W kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu odbyło się szóste spotkanie z cyklu „W Imię Dobra Wspólnego – Sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski. W ubiegłych latach zaprezentowano tam takie osoby jak: Stanisław Kasznica, Heliodor Święcicki, Maksymilian Jackowski, Karol Marcinkowski oraz Karol Libelt. Podczas tegorocznej uroczystości jej organizatorzy zaprezentowali życie i działalność kolejnej wielce zasłużonej dla Wielkopolski postaci, jaką był Hipolit Cegielski.

– Profesor Przemysław Matusik w charakterystyczny dla siebie, bardzo ekspresyjny i niezwykle ciekawy sposób przybliżył jego osobę. Bardzo licznie przybyłe grono sympatyków tych listopadowych spotkań miało okazję usłyszeć Zbigniewa Grochala, który słowami Marcelego Mottego, szwagra Hipolita, scharakteryzował jego postać. Wielką radością dla zgromadzonych była obecność prawnuczki Hipolita, Zofii Cegielskiej-Derfer, która mimo podeszłego wieku zaszczyciła swoją obecnością tą uroczystość. To była kolejna podróż w przeszłość, dzięki której mieliśmy okazję przenieść się chociaż na chwilę w czasy, w których żyli, działali i bardzo angażowali się w sprawy społeczne obaj szwagrowie. To była równocześnie kolejna uczta duchowa, gdzie w nastrojowym wnętrzu kościoła Wszystkich Świętych, przy dźwiękach organów i pięknym śpiewie Poznańskiego Chóru Katedralnego pod dyrekcją ks. prałata Szymona Daszkiewicza, można było kontemplować zasłyszane słowa – opisuje Teresa Krokowicz, prezes Fundacji Co Pozostało?, organizatora spotkania.

Rok 2018, to rok stulecia odzyskania naszej Niepodległości, a jednocześnie okrągłe rocznice śmierci zarówno Hipolita Cegielskiego jak i Marcelego Mottego. – Cieszymy się, że mogliśmy uczcić i przypomnieć obie te postaci, w tak ważnym dla naszej Ojczyzny momencie. Czujemy potrzebę upamiętniania niezwykłych ludzi, którzy dla budowania siły i wielkości naszej Ojczyzny, poświęcali swój czas, wiedzę, majątek, a niejednokrotnie zdrowie, a nawet życie. Jednocześnie  składamy podziękowania wszystkim uczestnikom spotkania oraz osobom i instytucjom, które przyczyniają się do rozpowszechniania idei cyklu ,,W Imię Dobra Wspólnego – Sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski”. Warto już dzisiaj wpisać do kalendarza datę 17 listopada 2019 roku, bo jest to dzień w którym, będziemy wspominać kolejną postać. Do zobaczenia za rok! – dodała Teresa Krokowicz.

Autor zdjęć: Zbigniew Skibniewski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 listopada 2018