MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Wspominali Karola Libelta

19 listopada w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu odbyło się piąte już spotkanie z cyklu „W imię dobra wspólnego – sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski”. W ubiegłych latach zaprezentowano takie postacie jak: Stanisław Kasznica, Heliodor Święcicki, Maksymilian Jackowski oraz Karol Marcinkowski. Tegorocznym bohaterem uroczystości był Karol Libelt – wybitny polski filozof, uczony, publicysta, działacz społeczny i polityczny, którego 210 rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku.

– Jak zwykle było nas wielu. W jesiennej aurze, w ciszy i zadumie, wsłuchani w piękny śpiew chóru katedralnego, pod dyrekcją ks. Prałata Szymona Daszkiewicza, modliliśmy się myśląc o tym Polaku wszech czasów. Ta chwila zatrzymania w szaleńczym pędzie naszego życia była z pewnością potrzebna nam wszystkim. Była to nie tylko lekcja historii, ale też okazja do refleksji nad ponadczasowymi ideami – opisuje Teresa Krokowicz, prezes “Fundacji Co Pozostało?”, organizatora wydarzenia.

– Prof. Przemysław Matusik w niezwykły sposób, z humorem i swadą, przybliżył wszystkim postać Karola Libelta. Uroczystość zakończył natomiast Zbigniew Grochal, aktor Teatru Nowego, przekazując myśli Libelta z jego najwybitniejszego dzieła „O miłości ojczyzny”. W jego elektryzującej interpretacji słowa naszego bohatera wybrzmiały jeszcze mocniej i dobitniej. Cieszymy się, że spotkania z cyklu „w imię dobra wspólnego” wpisały się trwale w rytm listopadowych, nostalgicznych wspomnień o tych, którzy odeszli, a którym tak wiele zawdzięczamy – dodaje Teresa Krokowicz.

Zdjęcia: Zbigniew Skibniewski

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 21 listopada 2017