MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Wspominano Marcinkowskiego

Już po raz czwarty w kościele pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu odbyło się spotkanie w ramach cyklu „W imię dobra wspólnego – sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski”. Tym razem wspominano Karola Marcinkowskiego, niezwykłego lekarza, społecznika, filantropa oraz orędownika pracy organicznej w 170. rocznicę śmierci. Jego pogrzeb, który miał miejsce 11 listopada 1846 roku, przerodził się w wielką, narodową manifestację. Żegnały go tysiące Wielkopolan, dla których był niedoścignionym wzorem wszelkich cnót. Ten doskonale wykształcony lekarz, znakomity organizator w sposób bezprzykładny poświęcił swe życie w służbie ludziom i Ojczyźnie.

Tegoroczna uroczystość, z uwagi na przypadające w 2019 roku stulecie działalności „Marcinka”, została zorganizowana wspólnie przez I Liceum Ogólnokształcące i Gimnazjum Dwujęzyczne im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu, Stowarzyszenie Wychowanków Gimnazjum i Liceum im. Karola Marcinkowskiego oraz Fundację Co Pozostało? przy wsparciu księdza proboszcza dra Janusza Grześkowiaka z parafii pw. Wszystkich Świętych w Poznaniu. Spotkanie przebiegło w bardzo uroczystej, podniosłej, a jednocześnie naturalnej i przyjacielskiej atmosferze. Znakomity, porywający wykład prof. Przemysława Matusika z Instytutu Historii UAM, nie tylko przybliżył samą postać Karola Marcinkowskiego, ale przede wszystkim pozwolił zrozumieć fenomen jego niezwykłej osobowości.

Doskonałym uzupełnieniem treści wykładu okazały się fragmenty książki z 1866 roku pt. „Życie i zasługi Karola Marcinkowskiego” autorstwa Hipolita Cegielskiego, przyjaciela Karola Marcinkowskiego i świadka tamtych czasów, opisujące idee oraz działalność Doktora Marcina. Uczestnicy spotkania usłyszeli je w znakomitej interpretacji Zbigniewa Grochala – aktora Teatru Nowego w Poznaniu. Wyjątkowy charakter uroczystości dopełniła oprawa muzyczna przy akompaniamencie odrestaurowanych 68-głosowych organów w wykonaniu Poznańskiego Chóru Kameralnego Towarzystwa Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego pod dyrekcją mgr Katarzyny Matelskiej.

Autor: Teresa Krokowicz
Zdjęcia: Agata Jesse

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 15 listopada 2016