Relacje
Wybrano najlepsze pączki
Ponad 40 pączków z Poznania i powiatu poznańskiego: tradycyjnych, z konfiturą i marmoladą, oraz z innymi nadzieniami i polewami zdegustowała kapituła konkursu „Smak Pączka 2022”, której organizatorem był Instytut Skrzynki – Instytut Dokumentacji, Rozwoju i Promocji Dziedzictwa Kulturowego i Kulinarnego Powiatu Poznańskiego. Wśród zgłoszonych pączków znalazły się m.in. takie z nadzieniem pomarańczowo-dyniowym czy z pyrą. Pączki degustowały dwie kapituły: profesjonalna i konsumencka.
W kategorii pączki tradycyjne pierwsze miejsce zajęły Smaczki Maszki z Baranowa za pączka z konfiturą z róży oraz za pączka z domowymi powidłami. Drugie lokatę wywalczyła Wypiekarnia – Magdalena Pawlaczyk z Kórnika za pączka z powidłami, a na najniższym stopniu podium stanęła Kawiarnia Cafe Reszka z Buku za pączka z konfiturą malinową. W tej kategorii wyróżniono też pączka tradycyjnego z Cukierni Jacek Grzeczka z Pobiedzisk oraz pączka tradycyjnego z marmoladą z czerwonych owoców z Cukiernii Ryszard Gembiak z Poznania.
W kategorii pączków innych nagrodę główną otrzymała Wypiekarnia Magdalena Pawlaczyk z Kórnika za pączka z czarną porzeczką i mleczną czekoladą. Drugie miejsce zajęła Marta Ignasiak-Kciuk z Koła Gospodyń Wiejskich w Błażejewie za cronuta z nadzieniem z białej czekolady w polewie, a tuż za nią uplasowała się Cukiernia Ryszard Gembiak za pączka z konfiturą dyniowo-pomarańczową. Wyróżniono w tej kategorii przyznano za pączka z bitą śmietaną i konfiturą z czarnej porzeczki od Ciastkarni Luna Sławomir Augustyniak z Poznania oraz za pączka z pyrą od Koła Gospodyń Wiejskich z Plewisk.
Laureaci głównych nagród otrzymali nagrody finansowe od Instytutu Skrzynki, zestawy konfitur od Zakładu Przetwórstwa Rolno-Spożywczego „Wiórek”, vouchery ufundowane przez Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie upoważniające do udziału w wybranym wydarzeniu w roku 2022, zestawy upominków od powiatu poznańskiego, vouchery na szkolenie od Cukierni Pawlova oraz voucher na zakupy w sklepie www.drake.com.pl
Certyfikaty za „Najlepszy Smak Powiatu Poznańskiego 2022– Smak Pączka” otrzymały:
– Cukiernia Jagódka z Suchego Lasu za Pączka z nadzieniem wiśniowym
Wypiekarnia Hanna Krolczyk z Murowanej Gośliny za pączka z pieca z powidłami
– PPHU Ammaretto Cukiernia Krzysztof Pielak za pączka z marmoladą wypiekany na smalcu
– Smaczki Maszki z Baranowa za pączka z domowymi powidłami
– Kawiarnia Cafe Reszka z Buku za pączka z powidłami
– Cukiernia Jacek Grzeczka z Pobiedzisk za pączka z powidłami śliwkowymi
– Pod Strzechą z Biskupic za pączka z nadzieniem wiśniowym
– Wypiekarnia Magdalena Pawlaczyk z Kórnika za pączka z powidłami
– Marta Ignasiak-Kciuk z Koła Gospodyń Wiejskich w Błażejewie za cronut z nadzieniem z białej czekolady w polewie
– pączek w maśle z Lubonia pączek tradycyjny z powidłami śliwkowymi.
Druga kapituła, składająca się z mieszkańców Poznania i powiatu poznańskiego, wielbicieli pączków oceniła pączki następująco: pierwsze lokata przypadła Cukierni Ryszard Gembiak z Poznania za pączka tradycyjnego z marmoladą z czerwonych owoców, drugie miejsce zajęła Wypiekarnia Magdalena Pawlaczyk Z Kórnika za pączka z Malinami i białą czekoladą, a trzecią nagrodę przyznano Marcie Ignasiak-Kciuk z Koła Gospodyń Wiejskich w Błażejewie za pączka z nadzieniem z białej czekolady i adwokata. Wyróżnienia przyznano zaś Beacie Wojciechowskiej z Koła Gospodyń Wiejskich z Plewisk za pączka z pyrą oraz Adriannie Tyranowskiej z Koła Gospodyń Wiejskich Waliszewianki za pączka „pudrowa truskaweczka”.
Konkurs odbył się przy współpracy Muzeum Narodowego Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie, Stowarzyszenia Slow Food Wielkopolska oraz Stowarzyszenia Polska Akademia Smaku. Patronat honorowy nad wydarzeniem objął starosta poznański Jan Grabkowski. Więcej na stronie Smaki Powiatu Poznańskiego TUTAJ.
Zdjęcia: Jakub Pindych