MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Wycieczka edukacyjna

Uczniowie klas pierwszej, drugiej i trzeciej Technikum Systemów Energetyki Odnawialnej Zespołu Szkół nr 1 w Swarzędzu uczestniczyli w wycieczce edukacyjnej, podczas której zapoznali się z pracą trzech największych w swoim rodzaju, obiektów energetycznych.

Pierwszym celem  dwudniowego wyjazdu było zwiedzenie z przewodnikiem największej w Unii Europejskiej Elektrociepłowni Siekierki mieszczącej się w Warszawie. Po drodze autokar z uczniami i opiekunami zabrał grupę słuchaczy studium dyplomowego Politechniki Warszawskiej. Stało się tak na mocy wcześniej podpisanego porozumienia pomiędzy placówkami o współpracy w zakresie organizacji wyjazdów edukacyjnych.

Po przybyciu do elektrociepłowni uczestnicy zostali podzieleni na dwie grupy i każda z własnym przewodnikiem rozpoczęła dwugodzinne zwiedzanie obiektu. Uczniowie i słuchacze mogli zapoznać się z procesem wytwarzania energii cieplej i elektrycznej przechodząc wszystkie etapy jej produkcji, począwszy od rozładunku dostarczanego węgla kamiennego i biomasy, poprzez bloki ciepłownicze i kondensacyjny, a skończywszy na dyspozytorni.

Następnie uczestnicy wycieczki udali się na nocleg do Władysławowa. Wieczorem dla nich został zorganizowany grill integracyjny, przygotowany przez jednego z opiekunów kierunku gastronomiczno-hotelarskiego swarzędzkiej Jedynki. Następnego dnia rano podzieleni na dwie grupy uczniowie zwiedzali osobliwą elektrociepłownię we Władysławowie.

To nietypowy obiekt, który normalnie nie jest udostępniony do zwiedzania uczniom szkół. Produkuje on i sprzedaje gaz LPG, energię cieplną i elektryczną. Produkcja odbywa się poprzez wykorzystanie gazu ziemnego towarzyszącemu ropie naftowej, która jest wydobywana z dna morza Bałtyckiego. Platforma wydobywcza znajduje się w odległości ok. 70 km od brzegu i nie jest widoczna gołym okiem.

Po zakończeniu zwiedzania tego unikalnego w skali Polski i Europy obiektu, uczestnicy wyruszyli do Elektrowni Wodnej w Żarnowcu. Uczniowie i słuchacze PW zostali oprowadzeni przez przewodnika po najważniejszych miejscach tej największej w Polsce elektrowni szczytowo-pompowej. Zobaczyli ogromną halę maszyn z turbinami o średnicy wirnika 6 m, nastawnię oraz 4 rurociągi derywacyjne o średnicy 7 m.

Autor: Sławomir Sowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 13 czerwca 2016