MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Wyjątkowa operacja

Mohd Hisam Bin Muhamad Ariffin

W Szpitalu w Puszczykowie przeprowadzono kolejną, innowacyjną operację, tym razem skoliozy u dorosłych pacjentów. Przeprowadził ją wybitny specjalista z Malezji, Mohd Hisam Bin Muhamad Ariffin. – Zazwyczaj tego typu schorzenie leczone jest w trakcie kilku operacji. Wyjątkowość naszego zabiegu polega na tym, że nasz gość przeprowadza leczenie w trakcie jednej operacji – mówił dr n. med. Jakub Moskal, konsultant wojewódzki do spraw neurochirurgii i ordynator neurochirurgii Szpitala w Puszczykowie.

Wyjątkowe było także to, że operację w Puszczykowie można było śledzić na całym świecie. – To zaleta internetu i nowoczesnej technologii. Oczywiście relacja za pośrednictwem kanału YouTube nie była dostępna dla wszystkich. Aby ją obejrzeć potrzebny był specjalny login – powiedziała Marzena Rutkowska-Kalisz, rzecznik prasowy placówki w Puszczykowie. – Z tego co wiem, zainteresowanie było spore. Operację ze Szpitala w Puszczykowie oglądali na żywo specjaliści ze Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Niemiec, a nawet Tajlandii – dodaje.

Mohd Hisam Bin Muhamad Ariffin chętnie się zresztą dzielił swoją wiedzą, bo w trakcie zabiegu dokładnie komentował wykonywane przez siebie czynności. Odpowiadał też na pytania śledzących go w internecie kolegów po fachu. – Taka operacja jest skomplikowana i trwa w zależności od stopnia trudności. A ten bywa naprawdę poważny. Najważniejsze jest jednak to, że już po jednym zabiegu możemy przynieść pacjentowi ulgę – mówi przed wejściem na salę operacyjną lekarz z Malezji, który za swoje wybitne dokonania, otrzymał w swoim kraju tytuł szlachecki.

Skąd specjalista tej klasy znalazł się w powiecie poznańskim? – Nasi lekarze, chcąc poszerzać swoją wiedzę, często jeżdżą na różnego rodzaju konsultacje i szkolenia. I właśnie na jednym z nich nawiązali kontakt z naszym obecnym gościem – zdradza Marzena Rutkowska-Kalisz. – Mało jest placówek, które mają doświadczenie w tego typu zabiegach. Brakuje też specjalistów, którzy mogą podjąć się takiego wyzwania. Stąd pomysł, aby taką operację przeprowadzić właśnie u nas – dodaje Jakub Moskal.

Warto wiedzieć, że skolioza boczna powoduje u chorych permanentny ból, z którym trudno sobie na co dzień poradzić. Na czym zatem polega taka operacja? – W poszczególne kręgi wkręcane są specjalne śruby, o podwyższonej wytrzymałości. Następnie są one stabilizowane za pomocą odpowiednio wygiętych i dopasowanych prętów. To taki stelaż wewnętrzny, wspomagający kręgosłup, z którym pacjent pozostanie do końca życia. Jak duże skrzywienie można skorygować? Dla naszego gościa nie ma w zasadzie żadnych ograniczeń pot tym względem. To wybitny specjalista – dodaje Jakub Moskal.

W Puszczykowie pacjentami Mohd Hisama Bin Muhamada Ariffina były osoby, które skończyły już 60. rok życia. – Lekarzowi z Malezji towarzyszyła instrumentariuszka. Resztę zespołu stanowili nasi lekarze ze Szpitala w Puszczykowie. Na sali operacyjnej obecni byli również inni specjaliści z Polski – mówi Marzena Rutkowska-Kalisz. – Nie ukrywam, że docelowo chcielibyśmy u nas na miejscu stworzyć zespół, który byłby w stanie regularnie przeprowadzać takie zabiegi. Liczymy, że za rok będziemy gotowi – dodał na koniec ordynator neurochirurgii Szpitala w Puszczykowie.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 14 maja 2019