MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Wernisaż w Mosinie

Losy potomków polskich i ukraińskich są motywem przewodnim zdjęć João Urbana zebranych w projekt pod nazwą „Zbliżenia”. Kolejny już wernisaż jego prac odbył się 27 stycznia w Mosińskim Ośrodku Kultury.

João Urban urodził się w 1943 roku w Kurytybie. Jest Brazylijczykiem, ale ma polskie korzenie. – Całe moje dzieciństwo i młodość spędziłem w części Kurytyby zwanej “Campo da Galícia”. Nazwa ta nawiązuje do Galicji Wschodniej, ważnego historycznie regionu pod zaborem austriackim, skąd wyemigrowało bardzo wielu Polaków i Ukraińców i gdzie w małej wiosce w powiecie tarnopolskim urodził się mój ojciec. Obecnie, w granicach ustalonych po II wojnie światowej, wioska ta leży na Ukrainie – mówi artysta.

I to właśnie losy potomków polskich i ukraińskich są motywem przewodnim prac João Urbana zebranych w projekt pod nazwą „Zbliżenia”. Wcześniej, bo 21 października ubiegłego roku wernisaż jego prac odbył się także w Starostwie Powiatowym w Poznaniu. Intencją twórcy zdjęć jest chęć ukazania podobieństw i braterstwa łączącego imigrantów polskich i ukraińskich. Bohaterowie zdjęć pielęgnują tradycje, które przywieźli ze sobą z kraju. Odległość, która dzieli ich od prawdziwej ojczyzny pozwoliła im zachować zwyczaje niemal w stanie czystym. Piękno i prostota tych zdjęć oddaje ten kawałek świata, który uchował się przed zniszczeniem.

João Urban od najmłodszych lat zajmuje się fotografią. W 1999 roku otrzymał Nagrodę J. P. Morgana, a rok później stypendium Bolsa Viate de Artes. Jautorem wielu albumów fotograficznych: „Chłopi bezrolni. Częściowy widok” (Kurytyba, 1988), „Tropeiros” (São Paulo, 1992), „Aparecidas” (wspólnie z SuzanąBarretto) (Rio de Janeiro, 2002), „Tui i Tam – Wspomnienia polskiej imigracji” (Kurytyba, 2004), „Rzeki, przez które przechodzę – Mater Natura” (Kurytyba, 2007), „Morze i las – góry, puszcza i zatoki” (Kurytyba, 2009). W latach 2006 – 2007 w Muzeum Oscara Niemeyera w Kurytybie została zorganizowana retrospektywa jego prac pt. „Czasowa demarkacja. João Urban – 40 lat fotografii”.

Projekt „Zbliżenia” miał szanse powstać dzięki Nagrodzie Fotograficznej Marc Ferrez przyznanej jego autorowi w 2012 roku przez Rząd Brazylii za pośrednictwem Narodowej Fundacji Sztuki (FUNARTE). Wystawa będzie prezentowana w mosińskim ośrodku do końca lutego br. W oparciu o wystawę zorganizowane zostaną również warsztaty z fotografii dokumentalnej.

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 stycznia 2017