Edukacja
Wykraczać poza schematy
Czy zastanawialiście się nad tym, jak często zmiana jednej litery powoduje zmianę znaczenia wyrazu? Czy wiecie, że istnieją liczby nie tylko dodatnie i ujemne, ale również… wesołe? A czy uwierzycie, że istnieją płazy, które mogą dożyć trzydziestki? Przykładem takiego niezwykłego płaza jest „Złota Żaba” – swarzędzki konkurs, którego 29. edycja odbywa się w tym roku. Znają go dobrze nauczyciele języka polskiego i matematyki z dwóch województw: wielkopolskiego i lubuskiego. To konkurs, który nagradza młodych ludzi, potrafiących łączyć wyobraźnię z precyzją posługiwania się słowami i liczbami.
W sobotę, 5 marca, zjawiło się w Swarzędzu 220 tęgich głów wraz ze swoimi właścicielami – uczniami i uczennicami z Buku, Gorzowa Wielkopolskiego, Jarocina, Margonina, Murowanej Gośliny, Poznania, Trzemeszna, Wrześni, Zielonej Góry, Żelazkowa… i wielu innych miejscowości, w których mądrych nie sieją, bo oni sami rosną. Przyjechali, aby rozwiązywać zadania szczególnego rodzaju, dowodząc swoich talentów i umiejętności: logicznego i twórczego myślenia, szukania nietypowych rozwiązań, wykraczania poza schematy… Łamanie głowy może być prawdziwą przyjemnością dla osób w każdym wieku, nie tylko uczniów klas siódmych i ósmych. Spróbujcie Państwo sami, oto dwa przykładowe zadania z tegorocznej edycji.
1. Wykorzystując litery z wyrazu RÓWNOWAGA ułóż jeden wyraz ośmioliterowy, dwa siedmioliterowe, trzy sześcioliterowe, cztery pięcioliterowe, pięć czteroliterowych i sześć trzyliterowych. Uwaga: wyrazy nie muszą być w mianowniku.
2. W dzbanku i w garnku znajduje się w sumie pół litra wody. Z dzbanka przelano do garnka tyle wody, że objętość wody w garnku została podwojona. Następnie z garnka przelano do dzbanka tyle, że podwoiła się zawartość dzbanka. Po tych zabiegach w obu naczyniach było tyle samo wody. Ile wody było w każdym naczyniu na początku?
Organizator konkursu, Fundacja Edukacji Społecznej EKOS, prowadzi w Swarzędzu szkołę podstawową oraz liceum z oddziałami dwujęzycznymi, znane z wysokich wyników nauczania. Autorami zadań konkursowych „Złotej Żaby” są nauczyciele tych szkół i współpracujący z nimi nauczyciele akademiccy. Więcej o konkursie: zlotazaba.pl Tegoroczną edycję „Złotej Żaby” współfinansuje m.in. powiat poznański. Ogłoszenie wyników i rozdanie nagród odbędzie się w Swarzędzu 2 kwietnia.
Autor: Wioletta Michałek
Zdjęcia: Dagmara Trzebińska