MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Wystarczą cztery tygodnie…

szczepionka

Wystarczą cztery tygodnie, aby zaszczepić mieszkańców powiatu poznańskiego. Do wojewody wielkopolskiego trafiła lista proponowanych punktów masowych szczepień, którą, za pośrednictwem powiatu poznańskiego, zgłosili wójtowie i burmistrzowie 17 gmin. Jest tylko jeden warunek. Potrzeba nielimitowanej liczby szczepionek! – Reakcja włodarzy naszych gmin była błyskawiczna. Dzięki wskazaniu punktów, w których mogą odbywać się masowe szczepienia, jesteśmy w stanie przyjąć 95 tysięcy osób tygodniowo – mówi Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański.

Każda gmina zaproponowała co najmniej jeden, a w niektórych przypadkach dwa i więcej miejsc. W sumie na liście przekazanej wojewodzie znalazły się 23 punkty, które mogą być organizowane w halach sportowych, salach widowiskowych, na tarnowskich termach czy domach kultury. – Nie oczekujemy żadnych pieniędzy. Dzięki umowie ze Szpitalem Podolany zapewnione zostały zespoły szczepienne do obsługi tych punktów – mówi Piotr Wiśniewski, dyrektor biura Metropolia Poznań, które już wcześniej utworzyło na terenie powiatu pięć punktów szczepień na kształt masowych. – Mamy wypracowany system, dlatego możemy błyskawicznie zacząć działać – dodaje.

Jak przyznaje Szymon Jankowski, prezes Szpitala Podolany, placówka jest w stanie zapewnić 50-60 zespołów szczepiennych złożonych z medyka i pielęgniarek, które mogą obsłużyć mieszkańców powiatu. Masowe punkty szczepień miałyby ruszyć jeszcze w tym miesiącu i szczepić siedem dni w tygodniu. Tygodniowo byłyby w stanie przyjąć blisko sto tysięcy mieszkańców. Decyzja o liczbie uruchomionych punktów zależy jednak od wojewody wielkopolskiego i Narodowego Funduszu Zdrowia. – Z zapowiedzi wojewody wynika, że do 11 kwietnia ma powstać ostateczna lista takich punktów – mówi Tomasz Łubiński. – Warto podkreślić, że nie dotyczą one wyłącznie mieszkańców powiatu. Nie zamykamy się na Poznań. Jeśli będą chętni, to zostaną zaszczepieni – dodaje.

Komunikat prasowy

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 kwietnia 2021