MenuMenu główne
Powiat PoznańskiZapowiedzi

Wystawa “Amadeus. Za kulisami”

plakat

Artysta podpatruje artystów – tak w skrócie można określić cykl fotografii zatytułowanych “Amadeus. Za kulisami”, który będzie można oglądać w Skrzynkach przez miesiąc. Jacek Mójta zagląda tam, gdzie publiczność nie ma wstępu – do świata poza sceną, zapisuje czas przed i po koncercie: skupienie, uśmiech, fizyczne zmęczenie i satysfakcję… Wszystko tu jest! Każda emocja towarzysząca graniu. A granie zaczyna się właśnie za… kulisami. Tu też odnaleźć można jego rytm, melodię, frazę; pewnie dlatego to się udaje, że jak sam autor mówi: „lubi na muzykę patrzeć”. Widzieć muzykę to sztuka. Wielka.

Jacek Mójta fotografią „na poważnie” zajął się dziesięć lat temu, zupełnie świadomie rezygnując z pracy w korporacji. W jego „nowym życiu” najwięcej miejsca zajmuje muzyka; dokumentuje koncerty, festiwale, robi zdjęcia muzykom, realizuje projekty okładkowe. Jego specjalizacją stała się fotografia koncertowa, choć przez obiektyw przygląda się też innemu światu, a rezultat tego przyglądania się jest równie doskonały.

– Koncerty Orkiestry Kameralnej Amadeus w Poznaniu odbywają się głównie w Auli UAM. Od siedmiu lat mam zaszczyt i radość towarzyszyć tym wydarzeniom. Szczególnie ważny jest dla mnie przywilej przebywania z Orkiestrą i jej gośćmi za kulisami. To bardzo mała przestrzeń, w której aż gęsto od emocji. Różnych emocji. Różne są też sposoby radzenia sobie z nimi. A fotografia kocha emocje. Emocje to prawda o człowieku, prawda ukryta czasami za sztuką. Zapraszam zatem “Za kulisy” na moją opowieść o Amadeusie. Tym poza sceną – zachęca Jacek Mójta.

Wystawę bezpłatnie można oglądać od 23 września do 22 października br. w Galerii Skrzynki znajdującej się w przyziemiu Dworu Skrzynki (pl. Parkowy 1, 62-060 Skrzynki, gm. Stęszew, powiat poznański). Organizatorem wystawy jest samorządowa instytucja kultury Instytut Skrzynki, a jej kuratorem – Anna Kochnowicz-Kann. Wernisaż wystawy zaplanowano na sobotę, 23 września o godz. 17.00

Źródło: Instytut Skrzynki

plakat

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 19 września 2023