MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Wzorują się na Francuzach

W Collegium Iuridicum Novum odbyła się konferencja pt. „Widowisko historyczne jako metoda wzmacniania lokalnych więzi społecznych – Park „Dzieje” w Murowanej Goślinie odpowiedzią na wyzwanie upamiętnienia 1050. rocznicy Chrztu Polski”.  W roli gospodarze wystąpił burmistrz Murowanej Gośliny, Tomasz Łęcki.

Murowana Goślina od pewnego już czasu stawia na duże widowiska plenerowe nawiązujące do historii regionu oraz Polski. Już wkrótce miłośnicy tego typu przedstawień zobaczą kolejne. Tym razem pt. „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”, odwołujące się do lokalnych baśni. Wcześniej zrealizowano takie przedstawienia jak „Żywot św. Jakuba”, „Dzieje Murowanej Gośliny” czy „Miłość, Armaty, Konfederaty”. Największym wyzwaniem dla organizatorów ma być jednak widowisko upamiętniające 1050. rocznicę Chrztu Polski, którego premiera przewidziana jest na 2016 r.

Inspiracją dla organizatorów z Murowanej Gośliny jest park „Puy du Fou”, działający w zachodniej Francji. – Ten park powstał w 1977. Jego pomysłodawcy zaczynali od zera i wszyscy twierdzili, że ten pomysł nie może wypalić. Tymczasem to w tej chwili wielki park rozrywki, z bardzo dużym budżetem i do tego bardzo lubiany przez niemal wszystkich Francuzów – mówił Cyrille Grolier wspierający Stowarzyszenia Dzieje, które wspólnie z władzami Murowanej Gośliny realizuje podobne widowiska w swojej gminie.

Park „Puy du Fou”, to w tej chwili wielka instytucja. W ubiegłym roku odwiedziło go 1,74 mln. gości. W sumie, do tej oddalonej od stolicy Francji miejscowości przyjechało już 27 milionów osób, a na tworzone z wielkim rozmachem na przedstawienia bilety trzeba kupować z dużym wyprzedzeniem. W okolicach parku powstały także hotele, bo goście przyjeżdżają tam na dłużej niż tylko jeden dzień.

– Park „Puy du Fou” jest dla nas wzorem. Na bazie ich doświadczeń chcemy realizować podobne widowiska w Murowanej Goślinie. Samo przedstawienie, to nie jest przedsięwzięcie komercyjne, a raczej pewien fenomen społeczny. Widowisko, w którym gra tysiąc osób trudno, bowiem zorganizować za pieniądze. Do tego potrzebni są wolontariusze. Marzy nam się, aby spektakl opowiadający o Chrzcie Polski zobaczyło sto tysięcy osób – mówił Waldemar Krankiewicz, prezes Stowarzyszenia Dzieje.

Widowisko w 2016 roku będzie się odbywało pod patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej. Zanim jednak do niego dojdzie widzowie będą mogli obejrzeć lipcowe przedstawienie pt. „Śpiący Rycerze Królowej Jadwigi”. – Bardzo nas cieszy, że do naszej inicjatywy przyłączają się kolejne instytucje, tak jak choćby Powiat Poznański. W tym przypadku nie chodzi już nawet o pieniądze, ale o samo dołączenie do naszej wspólnoty. Mamy też zapewnienie Kolei Wielkopolskich, że będą dowoziły widzów na nasze przedstawienia – mówił Tomasz Łęcki.

W pierwszej części konferencji dr Marcin Popławski z Regionalnego Obserwatorium Kultury UAM opowiadał także o roli projektów kulturalnych w upowszechnianiu historii. – W tym przypadku nie chodzi o przebieranie mieszkańców w stroje z epoki, ale o oddziaływanie na ich tożsamość, jako osób dziedziczących pewną tradycję miejsca i jego poprzednich mieszkańców – przekonywał dr Popławski.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 maja 2014