MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

XX Dni Lwowa i Kresów

W dniach 19-22 maja obchodzić będziemy XX Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu i okolicach. Po raz pierwszy impreza została zorganizowana w 1996 roku. Pomysłodawcą Dni Lwowa był ówczesny prezes prof. Tomasz Naganowski. Dni odbywają się pod mecenatem władz państwowych oraz samorządowych Poznania i Wielkopolski, honorowym patronatem Kurii Metropolitalnej. 

Początkowo to wielowątkowe przedsięwzięcie organizowano we wrześniu, a obecnie w maju i we wrześniu. Są to: wystawy, prelekcje, występy artystyczne i imprezy, specjalnie przygotowywane wydawnictwa, msze  i – od 10 lat – uroczystość wręczenia statuetki Lwa „Semper Fidelis” (zawsze wiernego). Podczas pierwszej części XX Dni Lwowa po raz pierwszy odbędzie się w niedzielę, 21 maja 2017 roku Jarmark Galicyjski na Starym Rynku Poznania.

Organizatorem imprezy jest Oddział Towarzystwa Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu, który powstał w lutym 1989 roku w Centrum Kultury Zamek. Do dzisiaj za sprawą Towarzystwa zrealizowano kilkaset różnych projektów przybliżających społeczeństwu grodu Przemysława i regionu bogatą  kulturę i historią Kresów.

WYSTAWY. Wystawy poświęcone były problematyce historii i kultury Lwowa i Kresów. Odbywały się w Poznaniu w takich miejscach jak: CK Zamek, Biblioteka Raczyńskich, Muzeum Literackie Henryka Sienkiewicza, siedziba Oddziału SARP (Stowarzyszenia Architektów Polskich), Muzeum Archeologiczne i hall siedziby Urzędu Wojewódzkiego.Wystawy poświęcone były: pracom fotograficznym, sztuce ekslibrisu, cmentarzom, pamiątkom, secesji, luminarzom nauki, Huculszczyźnie, filatelistyce, kresowo-galicyjskim korzeniom sportu polskiego, Orlętom Lwowskim, 750-leciu Lwowa, ludobójstwu na terenach kresowych, eksterminacji i wysiedlaniu Polaków z Kresów Południowo-Wschodnich II RP, próbom współpracy i partnerstwa Polski i Ukrainy oraz wielokulturowości Kresów. Głównym organizatorem wystaw był wiceprezes Oddziału TML i KP-W Janusz Furmaniuk.

PRELEKCJE. Prelekcje, najczęściej o tematyce historycznej, wygłaszali z reguły naukowcy. Zazwyczaj z Poznania, ale także z Polski i Ukrainy. Wielokrotnie podkreślano wkład kresowian w XX wieku w życie naukowe i kulturalne Poznania i Wielkopolski. W latach PRL bardzo rzadko przypominany.

WYSTĘPY ARTYSTYCZNE I IMPREZY. Dniom Lwowa towarzyszyły regularnie Pikniki Lwowskie. Występowały podczas nich zespoły polskie istniejące na ziemiach III RP, jak i na Podolu, Pokuciu czy Wołyniu. Byliśmy świadkami spektakli aktorów teatrów lwowskich. Również imprez sportowych, w tym w 2012 roku podczas XV Dni Lwowa  meczu piłki nożnej obchodzącej swe 100-lecia Warty Poznań z reaktywowanym sławnym klubem polskim Pogoń Lwów.

WYDAWNICTWA. Oddział TML i KP-W ma w swym blisko 30-letnim dorobku liczne wydawnictwa. W tym ponad 100 numerów biuletynów towarzystwa pod redakcją Anny Dobias-Telesińskiej, Danuty Szwarc i Wandy Butowskiej. Także książek: „Udział Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w życiu naukowym i kulturalnym Poznania i Wielkopolski” pod redakcją Juliusza Rozmiłowskiego i obszerną pracę zbiorową „Dwadzieścia pięć lat kultury kresowej w Poznaniu”. Wydawane są także okolicznościowe pocztówki. Dniom Lwowa towarzyszą datowniki pocztowe. Prowadzona też jest strona internetowa www.lwowiacy.pl

MSZE. Każdorazowo podczas Dni Lwowa odbywają się, z licznym udziałem członków Towarzystwa, gości i mieszkańców Poznania w kościołach wielkopolskiej stolicy msze święte w intencji Polaków poległych w obronie Kresów Wschodnich i członków Towarzystwa.

STATUETKA LWA „SEMPER FIDELIS”. Sztandarowym przedsięwzięciem poznańskiego Oddziału TML i KP-W jest coroczna – od 2007 roku – uroczystość uhonorowania osób zasłużonych dla Kresów statuetką Lwa „Semper Fidelis”. Pomysłodawcą i fundatorem unikatowego wyróżnienia  jest obecny prezes Oddziału TML i KP-W w Poznaniu – Stanisław Łukasiewicz. Pierwszą statuetkę otrzymał minister Andrzej Przewoźnik, który w 2010 r. zginął w katastrofie smoleńskiej. W br. nagrodzony zostanie podczas XX Dni Lwowa Janusz Wasylkowski.

XX Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu – program
19 maja ( piątek), godz. 17.00 Dom Żołnierza w Poznaniu,  ul Niezłomnych 1
Inauguracja XX Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich. Wystąpienia okolicznościowe, odznaczenia i wyróżnienia. Występy zespołów z Nowego Rozdołu (woj. lwowskie). Otwarte zawody modeli samolotów. Współudział miejscowych klubów modelarskich „Jaskółka” oraz „Kartonowa Pyra”.

20 maja ( sobota), godz. 12.00  Dom Polonii w Poznaniu, Stary Rynek 51
Prelekcja: Tomasz Kuba Kozłowski „Lotnictwo w II RP ze szczególnym uwzględnieniem Lwowa i kresów południowo-wschodnich”.

21 maja ( niedziela), godz. 9.00 – Fara Poznańska, ul Klasztorna 11
Msza św. w intencji Kresowian – pieśni w wykonaniu  uczniów Gimnazjum im. Orląt Lwowskich w Poznaniu.

Godz. 12.00 Piknik Lwowski oraz Jarmark Galicyjski na Starym Rynku
Wystąpią zespoły: z Nowego Rozdołu „Stokrotki”, „Kresowiacy” i „Tylko Tak”; młodzież Gimnazjum nr 65 w Poznaniu; Orkiestra Dęta Gminy Dopiewo; „Zbąszyniacy” Wielkopolska Kapela Ludowa. Będzie wiele atrakcji, podobnie jak przed stu laty na lwowskim rynku.

22 maja ( poniedziałek), godz. 16.00  Hall Urzędu Wojewódzkiego w Poznaniu, al. Niepodległości 16/18
Otwarcie wystawy „Skrzydła nad Kresami”. Wystawa czynna w godz. urzędowania UW do 29 maja 2017 roku

II część XX Dni Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich w Poznaniu odbędzie się jesienią br. – 16 i 17 września oraz 2 października 2017 roku.

Tekst: Andrzej Kuczyński
Zdjęcia: Jacek Kołodziej

XX-DNI-LWOWA-plakat-70x100-v1-małeXX-Dni-Lwowa-Jarmark-małeXX-Dni-Lwowa-Wystawa-1

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 12 maja 2017