MenuMenu główne
Powiat Poznański
TEst

Prasowa17
Radiowa17
Telewizyjna17
Telewizja STK 17


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Z Bolechowa do Poznania

autobusy solaris

MPK Poznań zamówiło od firmy Solaris, z Bolechowa w powiecie poznańskim, 37 autobusów elektrycznych. Nie emitujące zanieczyszczeń pojazdy zostaną dostarczone przez producenta w drugiej połowie 2021 roku. Ultranowoczesne autobusy powiększą elektryczną flotę MPK i dołączą do 21 elektrobusów Solarisa, które już od kilku miesięcy wożą poznaniaków. 31 pojazdów będzie miało długość 12 metrów, 6 zaś będzie przegubowych o długości 18 metrów. Wartość kontraktu wynosi ponad 90 mln zł netto.

– To bardzo dobra wiadomość dla miasta, jego mieszkanek i mieszkańców. Kolejne autobusy z napędem elektrycznym oznaczają jeszcze bardziej ekologiczny transport publiczny, czystsze powietrze, a zatem i lepszą jakość życia, a na tym nam najbardziej zależy – mówi Jacek Jaśkowiak, prezydent Miasta Poznania. – Nie minął jeszcze rok, od kiedy do Poznania zawitały pierwsze „elektryki”, a już kupowane są kolejne. To pokazuje konsekwencję miasta oraz MPK Poznań w staraniach o poprawę warunków życia. Warto podkreślić, że te działania są elementem szerszego programu. Przygotowujemy właśnie Strategię Rozwoju Elektromobilności dla Miasta Poznania do roku 2035, której głównym celem ma być wsparcie rozwoju szeroko pojętej polityki elektromobilności oraz zrównoważonego rozwoju transportu i mobilności w Poznaniu – dodał.

autobusy solaris

Mieszkańcy Poznania mogą podróżować bateryjnymi Solarisami od kilku miesięcy. 21 e-busów producent dostarczył do MPK pod koniec 2019 i na początku 2020 roku. Nowa inwestycja powiększy dotychczasową elektryczną flotę przedsiębiorstwa. Dzięki zamówieniu, linie w gęsto zaludnionych dzielnicach miasta będą obsługiwać bezemisyjne pojazdy, co przełoży się na lepsze powietrze i poprawi jakość życia mieszkańców. – Zależy nam, aby komunikacja zbiorowa, zarówno autobusowa, jak i tramwajowa, była jak najbardziej dostępna, atrakcyjna i ekologiczna. Poprzez zakup bezemisyjnych autobusów staramy się spełnić wymogi, które stawia przed nami ustawa o elektromobilności. W dobie degradacji środowiska, uciążliwości spalin i hałasu w miastach, elektromobilność to konieczność – mówi Wojciech Tulibacki, Prezes Zarządu MPK Poznań Sp. z o.o.

– W Solarisie wierzymy, że przyszłość transportu publicznego będzie napędzana elektrycznie, dlatego niezwykle cieszymy się, że MPK Poznań zdecydowało się na transformację swojej floty z bezemisyjnymi autobusami Urbino electric. Inwestycje w zrównoważoną komunikację miejską pozwolą zapewnić wysoką jakość powietrza w mieście i zadbać o komfort życia jego mieszkańców, a to stawia Poznań wśród najbardziej nowoczesnych europejskich metropolii – powiedział podczas podpisywania umowy Petros Spinaris, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A. Nowo zamówione Solarisy będą wyposażone podobnie do swoich elektrycznych poprzedników.

Klimatyzowane pojazdy będą monitorowane przez systemem kamer wewnętrznych, oraz – po raz pierwszy w autobusach poznańskich – zewnętrznych „obserwujących” prawy bok autobusu oraz pantograf. Dla wygody pasażerów na pokładzie dostępny będzie rozbudowany system informacji pasażerskiej, składający się z czytelnych, nowoczesnych tablic kierunkowych i wyświetlaczy w środku autobusu, systemu zapowiedzi głosowych i monitorów informacji publicznej. Dostępne, całkowicie niskopodłogowe pojazdy będą dodatkowo posiadać wyznaczoną przestrzeń dla osób poruszających się na wózkach inwalidzkich. MPK zadbało także o miejsce do przewozu rowerów oraz ładowarki USB, a także zewnętrzne podświetlenie drzwi.

Informacja prasowa

autobusy solaris

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 29 maja 2020