MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Z mapą ciekawiej

z mapą w lesie warsztaty

Przy pomocy mapy łatwo odnaleźć się w nieznanym miejscu. Trzeba jednak umieć ją czytać. A tego można było nauczyć się w Żarnowcu, w niedzielę, 14 lipca podczas prowadzonych przez Stowarzyszenie Poco Loco Adventure z Poznania warsztatów „Z mapą w lesie”. Skierowane były one do dzieci młodszych, w wieku od 6 do 11 lat. Planowane są jeszcze cztery warsztaty, wakacyjne dla dzieci młodszych i w roku szkolnym dla młodzieży (12 – 16 lat).

Nauka rozpoczęła się od zapoznania z mapą topograficzną, która szczegółowo przedstawia nawierzchniowe elementy danego terenu. Do prawidłowego odczytywania informacji znajdujących się na mapie przygotowały dzieci kolorowe mapy w dużym formacie, puzzle z mapy, aktywne łamigłówki i zagadki. Po około godzinnej nauce – zabawie, przyszła pora na wyprawę do lasu. A tam zadaniem było odnalezienie punktów kontrolnych, czyli słupków z perforatorami – znacznikami potwierdzającymi obecność na punkcie.

– Dzieci są bardzo ciekawe świata, bardzo szybko przyswajają wiedzę i uwielbiają, gdy mają do wykonania konkretne zadanie – mówiła Zofia Adamska z Poco Loco Adventure. – Orientacja w terenie rozwija samodzielność i pewność siebie, bo dziecko wie, że odczytując informację z mapy dotrze do celu. A więc, że sobie poradzi – dodała. Warsztaty finansuje powiat poznański. – Pierwsze odbyły się trzy lata temu, w 2022 roku. Cieszyły się dużym powodzeniem, szczególnie wśród młodszych dzieci, dlatego wśród zadań z edukacji to zadanie pojawiało się też w następnych latach. Jednocześnie powiat rozwija infrastrukturę Zielonych Punktów Kontrolnych, by nie brakowało miejsc do tej formy rekreacji – mówiła Joanna Michalak z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

Zielone Punkty Kontrolne to miejsca na mapie powiatu poznańskiego, na których znajdują się słupki kontrolne służące do orientacji w terenie. To sześć lokalizacji, 43 trasy i 105 słupków punktów kontrolnych z oznaczeniami i perforatorami, siedem tablic informacyjnych i 20 km² terenu obrysowanego mapą. W tym roku infrastruktura ZPK zostanie także odnowiona, a realizatorem zadania jest Stowarzyszenie Woda Góry Las z Poznania. Szukanie słupków może być urozmaiconą formą spaceru lub treningu biegowego. To rekreacja bezobsługowa, można w niej wziąć udział w dowolnie wybranym momencie. Wystarczy wydrukować mapę ze strony realizatorów ZPK lub nadleśnictw. 

W powiecie poznańskim obszarów, na których zlokalizowane są słupki do orientacji jest obecnie sześć: w Łopuchówku, Kamionkach, Murowanej Goślinie, Rakowni, Jeziercach i Żarnowcu. Dla tych, którzy chcieliby samodzielnie nauczyć się czytania mapy powiat poznański i Stowarzyszenie Poco Loco Adventure przygotowali “Przewodnik leśnego poszukiwacza”, który w warsztatowy sposób uczy czytania mapy obszarów leśnych. – Zebraliśmy w nim nasze doświadczenia z prowadzenia warsztatów z orientacji w terenie. W przewodniku uczymy „orientowania mapy” czyli ustawiania jej w taki sposób, aby to, co się na niej znajduje pasowało do tego co widzi się wokół siebie, aby wybrać dobry kierunek marszu. Prezentujemy też wskazówki nawigacyjne, wyjaśniamy piktogramy na mapie oraz omawiamy przejście fragmentu konkretnej trasy – podkreślała Zofia Adamska z Poco Loco. W „Przewodniku leśnego poszukiwacza” znajdują się również kody QR do wybranych map.

Tekst: Anna Jaworska
Zdjęcia: Natalia Siejek, Tomasz Sikorski

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 14 lipca 2024