Relacje
Z questami w powiat
Jak sprawić, by niedalekie wycieczki wprawiały nas w zachwyt? Jedną z odpowiedzi będzie: „zmierzyć się z zagadkami czyli z tzw. questami”. To niezwykle ciekawa forma poznawania otaczającego nas świata. Rodzaj gry terenowej, gdzie wierszowane zagadki i mapa prowadzą określonym szlakiem, jednocześnie opowiadając o ciekawych historiach, ludziach i wydarzeniach związanych z tym miejscem. A wszystko to, by na końcu dotrzeć do miejsca ukrycia skarbu – pieczątki.
I taka też jest powiatowa zabawa „Na tropie skarbów z TRAMPKiem i TeniSówką”, do której w szczególności zapraszamy najmłodszych, rodziny, grupy przyjaciół. Zadaniem jej uczestników jest przejście dowolnych sześciu questów – szlaków, potwierdzone pieczątkami na Karcie Przygody. Kartę taką można wydrukować ze strony TUTAJ lub otrzymać w Starostwie Powiatowym w Poznaniu oraz w punktach informacji turystycznej: na Starym Rynku w Poznaniu, w Mosinie, Pobiedziskach lub Puszczykowie.
Po zebraniu sześciu pieczęci koniecznie trzeba się udać do Starostwa Powiatowego w Poznaniu lub do wymienionych punktów informacji turystycznej po… odbiór upominku. – W naszej zabawie nie ma ograniczeń wiekowych. Potrzebna jest za to chęć poznania okolicy. A na wytrwałych detektywów czekają ciekawe zestawy powiatowych gadżetów – zachęca opiekun zabawy Natalia Siejek z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
W powiecie poznańskim funkcjonuje obecnie szesnaście questów opracowanych przez Pracownię Krajoznawczą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu lub poszczególne obiekty. Są to zarówno questy piesze jak i samochodowe. – Z zabawą „Na tropie skarbów” wystartowaliśmy w czerwcu 2019 roku, a w lipcu odwiedzili nas pierwsi questowi pogromcy czyli „Drużyna Piotr i Adam”. Rozwiązali oni aż dziesięć powiatowych questów – dodaje Natalia Siejek.
– Dla nas była to świetna zabawa, choć czasami nogi trochę bolały – przyznał wtedy 12-letni Adam. A co podobało się najbardziej? – Spore wrażenie na pewno zrobił na nas Pałac Jankowice z otaczającym go pięknym parkiem. Równie miło wspominamy wyprawy do Murowanej Gośliny czy Owińsk – dodał Piotr Macioszczyk. Obaj panowie stanowią zgrany duet, który od 2013 roku przeszedł w sumie 88 questów.
– Niedawno mieliśmy okazję poznać także Annę Losiak, która przeszła około 250 gier terenowych, w tym także te z powiatu poznańskiego. Pierwszym rozwiązanym questem pani Ani był ten z kórnickiego arboretum. – To quest, który w zeszłym roku znalazł się wśród najpopularniejszych edukacyjnych gier terenowych w Polsce – mówi Natalia Siejek.
– Questy pozwalają lepiej poznać powiat. Jest pewnie wiele osób, których znajomość tego regionu ogranicza się do Kórnika i Rogalina. A przecież jest tutaj wiele ciekawych miejsc, które powinno się zobaczyć. Zapewniam, że warto się wybrać do Buku czy Stęszewa i dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Dzięki questom dotarłam także do wielu ciekawych miejsc w całej Polsce, które najczęściej są omijane przez turystów. Poznałam też wielu wspaniałych ludzi – wspominała Anna Losiak. Ruszajmy zatem w powiat poznański…
A poniżej kilka zdjęć z questowej wyprawy do Golęczewa.
Tych, którzy szukają kolejnych inspiracji, zapraszamy do poznania naszych NIEDZIELNYCH PRZEWODNIKÓW.
Zapraszamy także na regionwielkopolska.pl/questy. To wspaniały katalog questów i wycieczek po Wielkopolsce.
Autor: Anna Jaworska