MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Cze 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
31 1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 1 2 3 4

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

Z questami w powiat

Jak sprawić, by niedalekie wycieczki wprawiały nas w zachwyt? Jedną z odpowiedzi będzie: „zmierzyć  się z zagadkami czyli z tzw. questami”. To niezwykle ciekawa forma poznawania otaczającego nas świata. Rodzaj gry terenowej, gdzie wierszowane zagadki i mapa prowadzą określonym szlakiem, jednocześnie opowiadając o ciekawych historiach,  ludziach i wydarzeniach związanych z tym miejscem. A wszystko to, by na końcu dotrzeć do miejsca ukrycia skarbu – pieczątki.

 

questy powiatowequesty powiatowe

 

I taka też jest powiatowa zabawa Na tropie skarbów z TRAMPKiem i TeniSówką”, do której w szczególności zapraszamy najmłodszych, rodziny, grupy przyjaciół. Zadaniem jej uczestników jest przejście dowolnych sześciu questów – szlaków, potwierdzone pieczątkami na Karcie Przygody. Kartę taką można wydrukować ze strony TUTAJ lub otrzymać w Starostwie Powiatowym w Poznaniu oraz w punktach informacji turystycznej: na Starym Rynku w Poznaniu, w Mosinie, Pobiedziskach lub Puszczykowie.

Po zebraniu sześciu pieczęci koniecznie trzeba się udać do Starostwa Powiatowego w Poznaniu lub do wymienionych punktów informacji turystycznej po… odbiór upominku. – W naszej zabawie nie ma ograniczeń wiekowych. Potrzebna jest za to chęć poznania okolicy. A na wytrwałych detektywów czekają ciekawe zestawy powiatowych gadżetów –  zachęca opiekun zabawy Natalia Siejek z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.

 

questy powiatowe

W powiecie poznańskim funkcjonuje obecnie szesnaście questów opracowanych przez Pracownię Krajoznawczą Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu lub poszczególne obiekty. Są to zarówno questy piesze jak i samochodowe. – Z zabawą „Na tropie skarbów”  wystartowaliśmy w czerwcu 2019 roku, a w lipcu odwiedzili nas pierwsi questowi pogromcy czyli „Drużyna Piotr i Adam”. Rozwiązali oni aż dziesięć powiatowych questów – dodaje Natalia Siejek.

– Dla nas była to świetna zabawa, choć czasami nogi trochę bolały – przyznał wtedy 12-letni Adam. A co podobało się najbardziej? – Spore wrażenie na pewno zrobił na nas Pałac Jankowice z otaczającym go pięknym parkiem. Równie miło wspominamy wyprawy do Murowanej Gośliny czy Owińsk – dodał Piotr Macioszczyk. Obaj panowie stanowią zgrany duet, który od 2013 roku przeszedł w sumie 88 questów.

 

– Niedawno mieliśmy okazję poznać także Annę Losiak, która przeszła około 250 gier terenowych, w tym także te z powiatu poznańskiego. Pierwszym rozwiązanym questem pani Ani był ten z kórnickiego arboretum. – To quest, który w zeszłym roku znalazł się wśród najpopularniejszych edukacyjnych gier terenowych w Polsce – mówi Natalia Siejek.

– Questy pozwalają lepiej poznać powiat. Jest pewnie wiele osób, których znajomość tego regionu ogranicza się do Kórnika i Rogalina. A przecież jest tutaj wiele ciekawych miejsc, które powinno się zobaczyć. Zapewniam, że warto się wybrać do Buku czy Stęszewa i dowiedzieć się na ich temat czegoś więcej. Dzięki questom dotarłam także do wielu ciekawych miejsc w całej Polsce, które najczęściej są omijane przez turystów. Poznałam też wielu wspaniałych ludzi – wspominała Anna Losiak. Ruszajmy zatem w powiat poznański…

A tych, którzy szukają kolejnych inspiracji, zapraszamy do poznania naszych NIEDZIELNYCH PRZEWODNIKÓW.

Zapraszamy także na regionwielkopolska.pl/questy. To wspaniały katalog questów i wycieczek po Wielkopolsce.  

Autor: Anna Jaworska

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 1 czerwca 2021