MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

Żabie oczko!

To już dwudziesty pierwszy finał popularnych w wielkopolskich i lubuskich szkołach konkursów „Złota Żaba” i „Złota Żabka”. Do Swarzędza w sobotę 22 marca przyjechało 350 zwycięzców etapu szkolnego. Jak zawsze –  organizatorzy postawili przed nimi zadania zaskakujące, wymagające pomysłowości, inwencji i odwagi w myśleniu. Stawką jest  prestiż wygranej w  konkursie, do którego w tej edycji stanęło w sumie ponad 11 tysięcy uczniów.

Każdy mógł wystartować konkursie z języka polskiego i literatury lub z matematyki. Zamiarem organizatorów jest premiowanie uczniów, którzy łączą wyobraźnię z umiejętnością szukania niebanalnych rozwiązań.  Konkursy „Złota Żaba” i „Złota Żabka” nie mają być jeszcze jedną próbą zewnętrznego sprawdzianu czy egzaminu. Kto zajrzy do zadań konkursowych, przekona się, że łączą one walory edukacyjne z cechami znakomitej zabawy i rozrywki intelektualnej. Zacznijmy od zadań dla szkoły podstawowej. Młodzi matematycy zajmowali się w tym roku origami, głowili się też nad tym, jak mija czas na lustrzanym odbiciu zegara oraz jakie liczby – według pitagorejczyków – można nazwać zaprzyjaźnionymi. Złota Żabka z języka polskiego zadała między innymi pytania: do jakiej rośliny trzeba dodać literę T, żeby otrzymać pierwiastek chemiczny? Jak za pomocą liter i liczb zapisać nazwę starożytnego pojazdu konnego? Jak brzmi poprawna wersja przekształconego żartobliwie przysłowia „Czego się Jaś nie nauczy, z tego go przepytają”? Złota Żaba miała dla uczestników konkursu poważniejsze wyzwania: badanie wielościanów wypukłych, rozważanie wpływu ilości jedzonych ryb na długość życia, sadzanie słoni na huśtawce, „rozplątywanie” pomieszanych dwóch fragmentów „Pana Tadeusza”, układanie tautogramów (tekstów, w których wszystkie słowa zaczynają się na tę samą literę), a nawet… układanie wierszy do podanych (rymujących się) zakończeń wersów. Wszystkie zadania, łącznie  z tymi sobotnimi,  są publikowane na stronie www.ekos.edu.pl/konkurs.

Autorami zadań są doświadczeni nauczyciele społecznych szkół prowadzonych w Swarzędzu przez organizatora Konkursu – Fundację Edukacji Społecznej „EKOS”. Mecenat nad konkursem w dziedzinie języka polskiego i literatury sprawuje Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w  Poznaniu oraz czasopismo dla nauczycieli „Polonistyka”, w dziedzinie matematyki – miesięcznik „Matematyka”. Pięćdziesięciu spośród nauczycieli, którzy wspólnie z organizatorami przeprowadzili Konkurs w szkołach, wzięło udział w warsztatach „Percepcja i wyobraźnia. Jak rozwijać kreatywność uczniów?”, które przeprowadziła prof. UAM dr hab. Beata Gromadzka, członek Komisji Konkursowej.

Wyniki dwudziestej pierwszej edycji „Złotej Żaby” (konkurs dla gimnazjalistów) i czternastej edycji jej młodszej siostry „Złotej Żabki” (dla uczniów szkół podstawowych) zostaną ogłoszone 12 kwietnia 2014 r. Zwycięzcy tegorocznej edycji będą zaproszeni do Swarzędza na  uroczystą galę ogłoszenia wyników. Będą flesze fotoaparatów, kamery i brawa, satysfakcja i radość z odniesionego zwycięstwa. Jak zawsze – laureatów czeka też specjalna artystyczna niespodzianka. Uhonorowanych zostanie ponad 90 osób – 80 uczniów oraz ci nauczyciele, których uczniowie odnieśli największy sukces.

Udział w konkursach jest darmowy dla uczniów i szkół. Nagrody to statuetki złotej żaby, pomoce naukowe, sprzęt elektroniczny, gry edukacyjne, książki. Organizator ufundował też specjalne stypendia. Konkursy są współfinansowane ze środków miasta Poznania, powiatów: poznańskiego, wolsztyńskiego, kościańskiego, miast i gmin: Kostrzyn, Kórnik, Luboń, Swarzędz, Szamotuły, Września.

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 24 marca 2014