MenuMenu główne
Powiat Poznański
mapa powiatu poznańskiego z podziałem na 17 gmin


Kalendarz imprez
<< październik 2021 >>
pon.wt.śr.czw.pt.sob.niedz.
27 28 29 30 1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30 31

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Koronawirus

Zabrakło jednego punktu

unia swarzędz mecz

Piłkarze niższych lig tej wiosny jednak nie wybiegną na boiska. Decyzję o zakończeniu sezonu 2019/20 w prowadzonych przez siebie rozgrywkach IV ligi i klas niższych podjęli prezesi wojewódzkich związków piłki nożnej. – Zachowane zostały określone regulaminem rozgrywek zasady bezpośrednich awansów i zrezygnowano z przeprowadzenia spadków – czytamy w komunikacie. Tym samym rozgrywki grupy wielkopolskiej IV ligi przeszły do historii.

– W prawie 100-letniej historii Unii nie było jeszcze przypadku przerwania rozgrywek po pierwszej rundzie z powodu panującej na świecie epidemii. Niewiele jednak zabrakło, by ten sezon mimo wszystko zakończył się happy endem – czytamy na stronie klubu ze Swarzędza. Unia ma prawo być rozczarowana takim obrotem sprawy, bo po rundzie jesiennej zajmowała drugie miejsce, tracąc do prowadzącego w tabeli LKS Gołuchów zaledwie jeden punkt. Jak się jednak okazało tego jednego punktu zabrakło do upragnionego awansu do III ligi. Żeby było jeszcze ciekawiej, w bezpośrednim meczu Unia wygrała na własnym boisku z LKS Gołuchów 2:0. To jednak rywale mogą się cieszyć z awansu. Kto jednak w listopadzie, bo wtedy zakończyła się runda jesienna, mógł przewidzieć tak zaskakujący finisz sezonu…

O awansie mogli też marzyć piłkarze z Tarnowa Podgórnego, ponieważ Tarnovia po pierwszej części rozgrywek także była w ścisłej czołówce IV-ligowej rywalizacji. Zespół z powiatu poznańskiego był czwarty, z zaledwie dwoma punktami straty do lidera z Gołuchowa. Wiosną Tarnovia także miałaby więc o co walczyć. Mniej emocji po decyzji prezesów wojewódzkich związków piłki nożnej jest na pewno w Kórniku, ponieważ Kotwica po rundzie jesiennej uplasowała się na jedenastym miejscu w tabeli i tak naprawdę nie była zaangażowana ani w walkę o awans, ani o utrzymanie.

Koniec rozgrywek nastąpił także w niższych ligach. W pierwszej grupie V ligi wielkopolskiej rozgrywki zakończyły się zwycięstwem Concordii Murowana Goślina. W drugiej grupie, na drugim miejscu uplasowali się piłkarze GKS Dopiewo, tracąc tylko punkt do Krobianki Krobia. W takiej sytuacji powinni grać mecze barażowe o prawo gry w IV lidze. Te zostały wprawdzie odwołane, ale jak się okazuje to nie jest zła wiadomość dla piłkarzy i kibiców ekipy z Dopiewa, bo jak poinformowano “zespoły, które zajęły drugie miejsca w swoich grupach V ligi, zostają uprawnione do gry w IV lidze w sezonie 2020/21”.

Tabela grupy wielkopolskiej IV ligi oraz niższych klas rozgrywkowych na stronie 90minut.pl

Unia Swarzędz wygrała jesienią 2:0 z LKS Gołuchów, ale to rywale awansowali do III ligi (fot. Jan Piechota, Unia Swarzędz)

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 8 maja 2020