MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Zaduszki z baśniami i dźwiękami

kleszczewskie zaduszki z kulturą

Kleszczewskie Zaduszki z Kulturą mają już swoją długą tradycję. – W tym roku zorganizowaliśmy dziewiątą edycję tej imprezy. Tak jak zwykle trwała ona przez trzy dni. Pierwszego dnia była okazja do spotkania z gawędziarzem i opowiadaczem baśni i legend, Szymonem Góralczykiem z „Karawany opowieści”. Były on skierowane zarówno do dzieci, jak i dorosłych. Drugiego dnia naszą salę zamieniliśmy w kino, a trzeciego zafundowaliśmy wszystkim chętnym seans relaksacyjny przy dźwiękach mis tybetańskich i instrumentów etnicznych – opowiada Maciej Frąckowiak, dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury i Sportu w Kleszczewie.

Te relaksacyjne seanse cieszą się ogromną popularnością. – Darmowe wejściówki na to wydarzenie rozchodzą się niemal błyskawicznie – przyznaje dyrektor. Chętnych nie brakowało również do wysłuchania legend i baśni. – To bajki zarówno straszne jak i wesołe. Łączy je to, że mają odpowiedni przekaz i morał. To dotyczy opowieści zarówno dla tych młodszych, jak i starszych słuchaczy. Czy dzieci chcą słuchać opowieści? Chcą, ale nie zawsze potrafią. Muszą się wtedy skupić, a o to skupienie w dzisiejszych czasach trudno, ponieważ wokół nas jest wiele bodźców. Wymaga to więc od najmłodszych pewnego wysiłku – uważa Szymon Góralczyk.

W Gminnym Ośrodku Kultury i Sportu w Kleszczewie w ostatnich dniach miało miejsce jeszcze jedno ciekawe wydarzenie. To wystawa pod nazwą „Polki w Nauce”, prezentująca postacie czterech wybitnych rodaczek. To Wilhelmina Iwanowska, ceniona astronomka, która dokonała przełomu, zmieniając nasze postrzeganie skali wszechświata, to też Helena Sparrow, pionierka w dziedzinie zdrowia publicznego, która znacząco przyczyniła się do walki z epidemią tyfusu. To Magdalena Bendzisławska, pierwsza chirurg w Polsce, która zostawiła trwały ślad w historii medycyny i to Zofia Kielan-Jaworowska, ceniona paleontolog, która odkryła skamieniałości, oświetlając nieznane aspekty ewolucji dinozaurów.

– Ta wystawa podkreśla niezaprzeczalny wkład polskich kobiet w rozwój światowej nauki, ukazując bogactwo ich osiągnięć. Chcieliśmy w ten sposób pokazać, że polska nauka to nie tylko Maria Skłodowska-Curie. Autorką opracowań na temat bohaterek naszej wystawy jest mieszkanka gminy Kleszczewo, Dominika Łopatka – mówi Maciej Frąckowiak. Wystawę można oglądać do 22 grudnia.

Zdjęcia: GOKiS Facebook

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 27 listopada 2023