MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Zainteresować lekturami

Logo akcji Lektury Szkolne Nasze Czytanie

Projekt “Nasze czytanie – Lektury szkolne”, to nowa inicjatywa poznańskiej Fundacji Słowo i Kropka. Jej celem jest popularyzowanie czytelnictwa, słuchania audiobooków, słuchowisk oraz audycji poświęconych literaturze pięknej i popularnej. – W dzisiejszych czasach czytanie książek, a w szczególności lektur szkolnych należy do najmniej lubianych zajęć młodzieży. Zmaganie się ze stronicami książek zdaje się być prawdziwą męką dla najmłodszych, zaś dla pedagogów oraz rodziców utrapieniem jest mobilizowanie do czytania – argumentują pomysłodawcy projektu.

– W dzisiejszych czasach pełnych bodźców, w dobie cyfryzacji, popularności nagrań audiowizualnych, pędzie życia oraz skupieniu uwagi odbiorcy za pomocą internetu oraz social mediów, najnowszy projekt Fundacji Słowo i Kropka zdaje się być najlepszym rozwiązaniem. Tworzymy pełne nagrania lektur szkolnych, które bezpłatnie udostępniamy na naszym kanale Naszeczytanie.pl na YouTube. W sieci istnieje wiele nagrań, lecz są one kiepskiej jakości zarówno pod względem technicznym jak i prowadzeniu słowa czytanego przez lektora. W naszym projekcie tworzymy audiobooki nagrywane przez doświadczonych lektorów w profesjonalnym studio nagrań. Dzięki naszym nagraniom młodzież będzie sięgała i poznawała pełne wersje dzieł z kanonu lektur, a nie z obowiązku zaspokajała swoja wiedzę za pomocą streszczeń, które okrojone pomijają ważne zagadnienia danej historii – czytamy w opisie projektu.

Na chwile obecną na kanale Naszeczytanie.pl dostępne są takie lektury jak: “Janko muzykant” i “Latarnik” Henryka Sienkiewicza, “Katarynka” Bolesława Prusa, “Brzydkie kaczątko” Hansa Christiana Andersena, “Mały książę” Antoine de Saint-Exupéry czy też baśń “Kot w butach”. Wkrótce mają się jednak pojawić następne. – Widząc duże zainteresowanie naszym projektem chcemy poszerzać nasz zbiór lektur – zapewniają pomysłodawcy akcji.

 

 

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 5 września 2019