MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



100 rocznica powstania

Zainteresować powstaniem…

– Staramy się tak opowiadać o powstaniu wielkopolskim, by młodzież zaciekawić historią i tym, co się wydarzyło przed stu laty – mówi Michał Krzyżaniak, dyrektor Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie.

W tym roku przypada setna rocznica wybuchu powstania wielkopolskiego. W związku z tym planowanych jest wiele imprez nawiązujących do tego jakże ważnego w historii naszego kraju wydarzenia. Część z nich odbędzie się w Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie, w powiecie poznańskim. – Rocznicowe uroczystości odbędą się 29 grudnia 2018 r. Jak co roku zorganizujemy je przy współpracy z Towarzystwem Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie, przy pomniku oraz przy grobie generała – mówi Michał Krzyżaniak, dyrektor muzeum.

– Jednocześnie planujemy kilka mniejszych przedsięwzięć, którymi będziemy chcieli zaktywizować mieszkańców gminy do wspólnego świętowania tej rocznicy – dodaje. Placówkę w Lusowie na co dzień najczęściej odwiedza młodzież szkolna. – Nie ukrywam, że bardzo nas to cieszy. Każdorazowo staramy się dostosować do wieku zwiedzających i tak opowiadać o powstaniu wielkopolskim, by młodzież zaciekawić historią i tym, co się wydarzyło przed stu laty. By nie wychodzili z Muzeum znudzeni – zapewnia dyrektor. Co turyści odwiedzający Muzeum w Lusowie mogą tam zobaczyć?

– Zbiory naszego Muzeum obejmują przede wszystkim różnego rodzaju pamiątki po powstańcach wielkopolskich związane z całym ich życiem. Posiadamy liczne fotografie dokumentujące wydarzenia z lat 1918-1920. Niezwykle ciekawe, zwłaszcza dla młodszych zwiedzających, są repliki umundurowania, wyposażenia i uzbrojenia powstańców i żołnierzy Armii Wielkopolskiej – informuje Michał Krzyżaniak. Warto dodać, że w związku z setną rocznicą wybuchu powstania wielkopolskiego na stronie powiatu powstała specjalna zakładka informująca o wszystkich wydarzeniach z tym związanych.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 marca 2018