MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Zamek jeszcze piękniejszy

Zamek Kórnicki należy do najcenniejszych zabytków w Polsce. Od 2011 roku znajduje się na liście Pomników Historii. Każdego roku Zamek odwiedzają tysiące turystów. Ci, którzy przyjadą teraz zobaczą już odnowioną elewację frontową budynku. Jej renowacja była możliwa dzięki wsparciu finansowemu powiatu poznańskiego. Wyniosło ono w tym roku 230 tys. złotych. Oficjalne odebranie prac konserwatorskich odbyło się 17 listopada.

W imieniu starosty poznańskiego Jana Grabkowskiego wstęgę przed wejściem do Zamku przecinał Andrzej Wróblewicz, dyrektor Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. W uroczystości udział wzięli także m.in. Jerzy Lechnerowski, burmistrz Miasta i Gminy Kórnik, a także prof. dr hab. Tomasz Jasiński, dyrektor Polskiej Akademii Nauk Biblioteki Kórnickiej.

Na uroczystości obecny był również Wiesław Biegański, powiatowy konserwator zabytków. – Przy renowacji największa trudność polegała na odtworzeniu historycznej kolorystki obiektu. Zamek w okresie powojennym był wielokrotnie odnawiany i naprawiany w sposób doraźny, przez co większość otynkowania została skuta. Na szczęście, zachowały się drobne, oryginalne fragmenty. I na tej podstawie udało nam się dojść do tego efektu, jaki mamy dzisiaj – powiedział Wiesław Biegański.

– Po zakończeniu prac wszyscy zastanawialiśmy się, jaki to kolor. Moim zdaniem jest on piaskowy. Taki jak na obrazie Aleksandra Gierymskiego „Piaskarze”. Taki właśnie kolor wybrał przed laty Tytus Działyński. Moim zdaniem Zamek prezentuje się wspaniale – dodał prof. dr hab. Tomasz Jasiński. Nowa elewacja Zamku w Kórniku, to część większego projektu. W 2015 roku wyremontowano ceglane części elewacji na wieży, a rok później pozostałą część na poziomie przyziemia od strony wschodniej, południowej i zachodniej.

Zamek w Kórniku jest główną siedzibą Biblioteki Kórnickiej, placówki Polskiej Akademii Nauk, w której przechowywane są najcenniejsze zbiory biblioteczne i muzealne polskiego dziedzictwa kulturowego. Składają się z tysięcy bezcennych rękopisów i starodruków sięgających IX wieku. Znajdują się tam m.in. rękopisy Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego, autografy prac Tadeusza Kościuszki, rękopisy Napoleona Bonaparte czy też oryginalne zapisy Fryderyka Chopina.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 listopada 2017