MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Edukacja

Zawód inwestycją w przyszłość

– Oferta edukacyjna naszych szkół przygotowywana jest po konsultacjach z pracodawcami i analizie corocznego raportu o bezrobociu absolwentów – mówi Starosta Poznański Jan Grabkowski.

Rozpoczął się nowy rok szkolny. Dla wielu osób, zarówno uczniów, jak i rodziców, to czas podejmowania decyzji, jaką szkołę wybrać po ukończeniu szkoły podstawowej lub klas gimnazjalnych. Co oferują im szkoły powiatu poznańskiego?
Nasze szkoły to zarówno licea, jak i technika, a także szkoły branżowe. Dla uczniów, którzy wybiorą licea, celem jest zdanie egzaminu maturalnego i najczęściej kontynuacja edukacji na uczelniach wyższych. Młodzież, która wybierze technika i szkoły branżowe, zdobędzie zawód i może już rozpocząć karierę zawodową. Jednak wiele osób po technikum również poszerza wiedzę teoretyczną na uczelniach, a po szkole branżowej zdaje egzamin maturalny w szkole dla dorosłych. Śmiało mogę powiedzieć, że każdy w naszych szkołach może zbudować wymarzoną ścieżkę własnej kariery.

Powiat poznański od lat stawia na kształcenie zawodowe. Dlaczego warto wybrać szkołę branżową?
Wszyscy wiemy, że obecnie zapotrzebowanie na fachowców jest ogromne. Brakuje zawodowców w wielu dziedzinach życia. Ci, którzy działają na rynku, są cenieni i szanowani. Kształcenie zawodowe to sukces już na starcie. Absolwent nie czeka, aż ktoś go zatrudni, może sam otworzyć własną działalność. My uczymy, że to wcale nie takie trudne. Wybierając szkołę branżową, uczeń wchodzi w dorosłość z umiejętnościami i wiedzą, które po trzech latach pozwalają na własne utrzymanie.

A jaki zawód wybrać? Dla niektórych to bardzo trudna decyzja w wieku 15 lat.
Uczeń kończący zarówno szkołę podstawową, jak i klasy gimnazjalne może skorzystać z wielu możliwości pokierowania swoją ścieżką edukacyjną: doradcy zawodowi, drzwi otwarte we wszystkich placówkach, targi edukacyjne, poznańska Arena Zawodów. Jest w czym wybierać. I to nas bardzo cieszy, bo taka decyzja powinna być podejmowana świadomie. Rodzice mogą doradzić, ale to dziecko będzie ponosiło konsekwencje tych wyborów. Nie muszę chyba nikomu tłumaczyć, jak ważne jest, aby nasza praca była satysfakcjonująca. Spędzamy w niej przecież większość życia.

Starosta poznański na inauguracji roku szkolnego w Volkswagenie

Jak w takim razie wygląda kształcenie w zawodzie?
Na przestrzeni ostatnich kilkudziesięciu lat wiele się zmieniło. Dzisiaj nie ma miejsca na nieaktualną teorię i praktykę na przestarzałych maszynach. Oferta edukacyjna naszych szkół przygotowywana jest po konsultacjach z pracodawcami i analizie corocznego raportu o bezrobociu absolwentów. Obowiązkowe programy nauczania są systematycznie analizowane tak, aby zapewnić wysoki poziom kształcenia dostosowany do potrzeb rynku pracy oraz standardów egzaminacyjnych. Pracownie w szkołach są wyposażane w specjalistyczny sprzęt wysokiej jakości. Najlepszym tego przykładem jest zakończona budowa Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu, gdzie na powierzchni prawie 4 tysięcy m² powstało 16 specjalistycznych pracowni do kształcenia zawodowego oraz część hotelowo-gastronomiczna z 36 miejscami noclegowymi. Stawiamy sobie wysoko poprzeczkę, aby standardy nauczania w szkołach prowadzonych przez powiat poznański osiągały najwyższy europejski poziom. Kiedyś my jeździliśmy za granicę, aby poznać warunki nauczania zawodu, dzisiaj przyjeżdża się do nas, aby brać z nas przykład.

Wiemy już, że warto zainwestować w naukę zawodu, a co dodatkowo swoim uczniom oferują szkoły w powiecie?
Pragniemy zadbać o wszechstronny rozwój młodzieży. Mamy wielofunkcyjne boiska, nowoczesne pracownie, praktyki zagraniczne. Realizujemy wiele projektów ze środków zewnętrznych, które pozwalają rozwijać się uczniom i wzbogacać bazę dydaktyczną. Uczniowie liceów, techników i szkół branżowych w komfortowych warunkach uczestniczą w szerokiej ofercie zajęć pozalekcyjnych, w tym bardzo specjalistycznych, lub dodatkowych kursach, np. barmańskim czy operatora wózków widłowych. Po zakończeniu szkoły mogą poszczycić się dodatkowymi umiejętnościami potwierdzonymi certyfikatami. Doceniamy zaangażowanie i pracowitość – wyróżniający się uczniowie otrzymują regularnie stypendia i nagrody. Szkoły w powiecie, dzięki temu, że często usytuowane są blisko miejsca zamieszkania, pozwalają wykorzystać czas na dodatkowe zadania. Wierzę w naszą młodzież, rozmawiam z tymi młodymi ludźmi przy wielu okazjach. Wielokrotnie przekonali mnie, że wystarczy podać im wędkę zamiast ryby, a oni wkładając własny wysiłek, potrafią osiągnąć zamierzone cele. I tego właśnie wszystkim życzę.

Rozmawiała Małgorzata Ślęzak

Jan Grabkowski na otwarciu Centrum Kształcenia Praktycznego w Swarzędzu

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 października 2018