MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi

Zielone Świątki w Muzeum

zielone świątki w muzeum

W ramach kontynuacji weekendowych pokazów dla publiczności, Muzeum Narodowe Rolnictwa i Przemysłu Rolno-Spożywczego w Szreniawie zaprasza w dniach 22-23 maja (sobota i niedziela), w godz. od 12.00 do 16.00 na wydarzenie muzealne poświęcone dorocznym Zielonym Świątkom. – Zielone Świątki to w tradycyjnej kulturze ludowej pora obrzędów związanych z pożegnaniem wiosny oraz przywitaniem lata i towarzyszących temu obrzędów agrarnych. Było to również święto rolników i pasterzy, stąd parady umajonych zwierząt, wyścigi na pastwiska zakończone zabawą przy ognisku – informują organizatorzy.

– W tradycji chrześcijańskiej święto, określane jako uroczystość Zesłania Ducha Świętego, obchodzone jest 50 dni po Wielkanocy i stanowi zakończenie tego okresu. Tego dnia obsiane pola obchodziły procesje z chorągwiami i świętymi obrazami, a wieczorem często odbywały się zabawy wiejskie. Domy i zagrody ozdabiano tatarakiem, zielonymi gałęziami, a nawet wyciętymi młodymi brzózkami, które miały zapewnić urodzaj oraz chronić przed urokami i zarazą. Od lat 30. XX wieku dzień ten stał się oficjalnym świętem ruchu ludowego – czytamy w komunikacie prasowym.

– Począwszy od XVIII wieku mieszkańcy miast wybierali się tego dnia na przejażdżki do lasów czy nad rzekę, gdzie urządzano zabawy, przejażdżki łódkami, pokazy sztucznych ogni. Majówki z nieodłącznymi posiłkami na świeżym powietrzu przetrwały do czasów współczesnych. My również pragniemy nawiązać do tej tradycji i zapewnić na terenie Muzeum miły rodzinny wypoczynek z ważnym akcentem edukacyjnym poprzez ofertę pokazów związanych z obrzędowością i zwyczajami charakterystycznymi dla tego święta – informuje Muzeum.

W trakcie imprezy będzie można obejrzeć pokaz obrzędów i zwyczajów sadowniczych – sad (godz. 12.30), korowód umajonych wołów (godz. 14.00),  pokaz połączony z prelekcją wykonywania tradycyjnych kwiatów z krepy – plac główny, pokaz połączony z prelekcją – wykonywanie tradycyjnej rzeźby ludowej – plac główny, pokaz wyplatania wikliny (tylko niedziela), a także pokaz wyplatania wianków z kwiatów (tylko niedziela).

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 17 maja 2021