MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Relacje

Zmysłowa wizyta studyjna

wizyta w Owińskach

Na zaproszenie Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej (PLOT), przedstawiciele branży turystycznej – przewodnicy, hotelarze, pracownicy punktów informacji turystycznej, a także samorządowcy – odwiedzili Owińska. Współgospodarze wydarzenia ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Synów Pułku w Owińskach zafundowali swym gościom prawdziwy trening zmysłów, ze szczególnym uwzględnieniem dotyku i powonienia.

Wbrew ukształtowanym stereotypom dotyczącym obiektów muzealnych w Muzeum Tyflologicznym nie tylko można było dotykać eksponatów, co wręcz było to bardzo zalecane. Nie zawsze udawało się odgadnąć przeznaczenie czy nazwę przedmiotów, ale wtedy z pomocą przychodziły opowieści opiekuna ekspozycji, Marka Jakubowskiego. Dzięki niemu przedmioty zyskiwały duszę, a niepozorna tabliczka brajlowska okazywała się niezwykłą pamiątką tragicznej miłości. W centralnym punkcie muzeum zgromadzono zbiór tysięcy niepotrzebnych kluczy, zebranych przez sympatyków ośrodka, które w przyszłości posłużą jako pomoc dydaktyczna dla dzieci z niepełnosprawnością wzroku.

Nie mniej ciekawe było w Aromatorium. Pracująca tam Magdalena Ciura prezentując uczestnikom wyjazdu przykłady najróżniejszych zapachów, pokazała, dlaczego to miejsce nosi dumną nazwę Biblioteki Zapachów. Rozpoznawanie próbek najrozmaitszych woni i aromatów przeplatało się z ciekawymi opowieściami, w których pojawiały się i najbardziej kiczowate flakoniki perfum, i aromaty spożywcze, i perfumy… carycy Katarzyny II. Sporo emocji wzbudzały też wzmianki o pamięci zapachowej i o wykorzystaniu zapachów do nauki orientacji przestrzennej. Owińska kolekcja liczy – bagatela – 6 000 zapachów, ale nadal się powiększa, w czym pomogli również uczestnicy wizyty, przekazując do Aromatorium kilka efektownych, kolorowych flakoników.

Następny punkt programu to spacer z Michałem Wasążnikiem po Parku Orientacji Przestrzennej – niecodzienna okazja, by dowiedzieć się, w jaki sposób park służy niewidomym. Uczestnicy sprawdzili to zresztą na własnej – nomen omen – skórze wchodząc w bliski kontakt z roślinami – zarówno tymi przyjemnymi, jak i niezbyt przyjemnymi w dotyku. Kolejnym punktem programu była spacer nad Wartę. O powstającej tam kładce pieszo-rowerowej, która już niebawem połączy trzy gminy, opowiedziała Danuta Nowakowska, kierownik Wydziału Promocji i Rozwoju Urzędu Gminy Czerwonak, czyli trzeciego ze współgospodarzy wizyty. Na zakończenie najbardziej wytrwali mogli jeszcze wybrać się na spacer trasą questu “Wokół klasztoru w Owińskach”.

Mimo intensywnego tempa zwiedzania humory dopisywały. – Owińska to dla mnie odkrycie: super miejsce, niesamowici ludzie – podsumował jeden z uczestników wyjazdu i z pewnością nie było to zdanie odosobnione. Druga część wizyty miała charakter spotkania warsztatowego, w którym wzięli udział przedstawiciele samorządów-członków PLOT. W Centrum Kultury i Rekreacji w Koziegłowach zaprezentowano działania stowarzyszenia z ostatniego roku. Dzień pełen wrażeń zakończyła giełda dobrych praktyk. Prezentacje tajników akcji Przystanek Buk, działań promocyjnych dotyczących grodu w Dąbrówce (Gmina Dopiewo), procesu powstawania Weekendownika – przewodnika turystycznego po Gminie Suchy Las oraz organizacji Festiwalu Literackie Objezierze stanowiły bezcenne źródło doświadczeń i inspiracji do realizacji kolejnych ciekawych inicjatyw w przyszłości.

Autor: Piotr Basiński
Zdjęcia: Izabela Paprzycka, Wojciech Mania, Piotr Basiński

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 25 kwietnia 2023