Znamy laureatów konkursu Poznański Lider (12.06.2023)

logotyp wyborcza.pl nowe

Twórca oprogramowania do odbioru dzieci ze szkół, pionier w dziedzinie budowy torów rowerowych w Polsce, firma tworząca autorskie rozwiązania IT oraz producent elementów stalowych i mosiężnych dla rynku motoryzacyjnego – to są laureaci 20. konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości.

Nawet ogólnoświatowy kryzys w 2008 r., a potem pandemia, wybuch wojny w Ukrainie czy wreszcie szalejąca inflacja nie wstrzymały tej inicjatywy, która ma wyróżnić najlepsze startupy, a także mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa z terenu Metropolii Poznań, a więc miasta Poznania, powiatu poznańskiego oraz gmin Oborniki, Skoki, Szamotuły i Śrem. Od kilku lat jego jedynym organizatorem jest powiat poznański.

– Ideą naszego konkursu jest nagrodzenie firm innowacyjnych, przedsiębiorczych, zarządzanych przez ludzi otwartych na nowe rozwiązania, pracujących na sukces gospodarczy regionu i stanowiących o jego sile – podkreśla Jan Grabkowski, starosta poznański i jednocześnie przewodniczący kapituły konkursu.

W 2023 r. ten prestiżowy konkurs miał jubileuszową, bo 20. edycję. W kategorii start-up statuetka Poznańskiego Lidera Przedsiębiorczości trafiła do firmy eSolutions – twórcy oprogramowania do odbioru dzieci ze szkół, które jest możliwe dzięki kodom QR i aplikacji Neonki. W ten sposób następuje weryfikacja tożsamości osoby odbierającej. System składa się z czterech portali i stanowi kompleksowe rozwiązanie dla zarządzania i monitorowania odbiorów dzieci. Korzysta z niego już ok. 59 tys. osób, a wciąż zgłaszają się kolejne. Bo dzięki temu rodzice oszczędzają czas.

– Mogę śmiało powiedzieć, że warto było zaczynać ten projekt, choćby tylko dlatego żeby się tutaj dzisiaj znaleźć – zapewnił Sławomir Idaszak z eSolutions. Najlepszym mikroprzedsiębiorcą został BT Project – pionier w dziedzinie budowy torów rowerowych w Polsce. Zespół składający się z projektantów, specjalistów branży budowlanej oraz czynnych rowerzystów oferuje kompleksowe rozwiązania w zakresie projektowania i budowy torów oraz tras rowerowych. Wyróżnienie otrzymały firmy: APS Nova, MISERWIS Michał Sergot oraz NRDB.

W kategorii mały przedsiębiorca kapituła nagrodziła firmę Apollogic, tworzącą autorskie rozwiązania IT i wdrażającą oprogramowanie biznesowe, by zautomatyzować pracę i zwiększyć efektywność działań. Specjalizuje się w pracy z systemami SAP. W tym przypadku wyróżnienia trafiły do spółek: EXACTUS, Verseo oraz Post Luchtkanalen Polska. – Za tym sukcesem stoi zespół ludzi, którzy na co dzień realizują się w pracy i chcą tworzyć coś nowego. Jaki powinien być lider? Wśród wielu zalet powinien przede wszystkim lubić to, co robi – mówi Łukasz Radomski, prezes firmy Apollogic.

Najlepszym średnim przedsiębiorcą uznano Fabrykę Armatur „Swarzędz” – producenta elementów stalowych i mosiężnych dla rynku motoryzacyjnego, korpusów wodomierzy i ciepłomierzy oraz innych wyrobów. Wyróżnienie otrzymała spółka Impakt. Podobnie jak w ubiegłych latach, galę konkursu zorganizowano w hotelu Bazar. – To symbol wielkopolskiej gospodarności i pracy organicznej – mówił starosta i dodawał: – To wyróżnienie z pewnością motywuje zarówno liderów, jak i wyróżnionych do rozwoju, a jednocześnie przyczynia się do promocji ich produktów i usług – przekonywał.

To jeden z niewielu – jeśli nie jedyny – konkurs gospodarczy w Polsce, w którym udział jest bezpłatny. Do połowy kwietnia najlepsze firmy z terenu Metropolii Poznań mogły ubiegać się o prestiżowy tytuł. Startujących oceniał partner merytoryczny – Grant Thornton Frąckowiak. W kapitule, oprócz samorządowców, zasiedli także naukowcy, przedsiębiorcy i bankowcy. W ocenie liczyły się m.in. sukcesy na rynku, ciekawa oferta, wykorzystywane innowacje i nowoczesne metody organizacji pracy, a także to, czy działalność jest przyjazna ludziom i środowisku.

W tym roku wyróżniono też przedsiębiorstwa, które tytuł Lidera otrzymały trzykrotnie. Tytuły i statuetki Super Liderów otrzymały: Modertrans Poznań (2012, 2016 i 2019), znany producent tramwajów, PROMAG (2006, 2009 i 2013) – firma kompleksowo obsługująca klientów w zakresie składowania i transportu towarów w nowoczesnych magazynach oraz Steelpress (2011, 2015 i 2022) – spółka specjalizująca się w produkcji części do wyposażenia przyczep, które sprzedaje na całym świecie.

Gazeta Wyborcza Poznań

Opublikowano: 12 czerwca 2023