MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka tlenku węglaLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Relacje

Znane wyniki próbek wody

sztab kryzysowy

Znane są wstępne wyniki badań próbek wody (poziom natlenienia, przewodność, pH wody), pobranych w niedzielę, 21 sierpnia, z Jeziora Niepruszewskiego. Wszystko wskazuje, że powodem śmierci ryb jest przyducha. Na bardziej szczegółowe wyniki trzeba będzie jeszcze trochę poczekać. W poniedziałek rano Jan Grabkowski, starosta poznański zwołał nadzwyczajne posiedzenie zespołu kryzysowego, na którym omówiono bieżącą sytuację. Przypomnijmy, że Powiatowe Centrum Zarządzania Kryzysowego otrzymało z soboty na niedzielę, od wędkarzy z powiatu poznańskiego, informację o znalezieniu śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim.

Dzisiaj od rana trwało dalsze wyławianie martwych ryb. Jednocześnie strażacy wraz z wędkarzami przy użyciu specjalnych pomp będą dotleniali jezioro. – Według szacunków strażaków z Buku, wyłowiono około 400 kilogramów śniętych ryb, a odłowiono 200 kilogramów żywych – informuje Jan Grabkowski, starosta poznański. – Ze swej strony deklarujemy pomoc w doposażeniu strażaków, którzy prowadzą akcję – dodaje.

Zdaniem Leszka Kurka, Wielkopolskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska w Poznaniu wstępne wyniki badań wskazują na przyduchę. – Na bardziej szczegółowe dane trzeba będzie jeszcze poczekać. W minionym czasie odebraliśmy kilkanaście zgłoszeń o śniętych rybach pływających w jeziorach w regionie – mówił Leszek Kurek z WIOŚ, który uczestniczył obok przedstawicieli policji, straży pożarnej, Sanepidu, Wód Polskich, Powiatowego Lekarza Weterynarii oraz wójta Dopiewa i burmistrza Buku w posiedzeniu zespołu kryzysowego.

Strażaków, którzy od niedzieli pracują przy odławianiu ryb i napowietrzaniu wody od samego początku wspierają samorządy: Buku i Dopiewa.  – Czekamy na ostateczne wyniki badań, aby opracować plan działania po to, by w następnych latach nie dochodziło do podobnych sytuacji – podkreślali zgodnie Paweł Adam, burmistrz Buku i Paweł Przepióra wójt Dopiewa. Obaj włodarze nie wykluczają uruchomienia stałego monitoringu terenu, dzięki czemu systematycznie pobierane będą próbki wody do badań. – Chcemy znać wszystkie szczegóły na temat tego, co było przyczyną takiej katastrofy, by móc rozpocząć konkretne działania naprawcze – podkreśla Paweł Adam, burmistrz Buku.

– Nadal apelujemy, aby osoby, które w najbliższych dniach planują pojawić się nad Jeziorem Niepruszewskim, w pierwszej kolejności śledziły komunikaty urzędów gmin na stronach internetowych, które dotyczyć będą zasad przebywania i korzystania z jeziora – kończy starosta poznański.

Pierwsza informacja na temat śniętych ryb w Jeziorze Niepruszewskim  TUTAJ.

Autor: Katarzyna Wozińska-Gracz

sztab kryzysowy sztab kryzysowy sztab kryzysowy

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 22 sierpnia 2022