W mediach o nas
Zniknęło ponad 11 ton azbestu (20.08.2020)
Mieszkańcy powiatu poznańskiego do 15 października mogą składać wnioski o bezpłatne usunięcie materiałów zawierających azbest.
Tylko w zeszłym roku udało się zutylizować 798.409 kg tych szkodliwych substancji. Kosztowało to blisko 400 tys. zł. Dzięki powiatowemu programowi właściciele nieruchomości na usunięcie azbestu nie wydadzą ani złotówki. Program, który 14 lat temu został zainicjowany przez powiat poznański, skierowany jest m.in. do właścicieli nieruchomości, spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, działkowców oraz instytutów badawczych na terenie całego powiatu – informuje Katarzyna Wozińska-Gracz, rzecznik Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Od 7 lat koszty związane z demontażem, transportem i unieszkodliwianiem wyrobów zawierających azbest pokrywane są w 100 procentach proporcjonalnie przez powiat, daną gminę i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska w Poznaniu. Oznacza to, że mieszkańcy bezpłatnie mogą usunąć go z nieruchomości. Do roku 2012 wnioskodawcy pokrywali 30% całkowitej kwoty. Dofinansowaniu z kolei nie podlega zakup i wykonanie nowego pokrycia dachu.
Od lat angażujemy się w ochronę naszego środowiska. Nikogo nie trzeba przecież przekonywać, jak ważne jest wyeliminowanie źródeł takich zanieczyszczeń. W związku z tym, że do 2032 r. musimy pozbyć się tego niebezpiecznego materiału, podjęliśmy decyzję o pełnym dofinansowaniu likwidacji wyrobów azbestowych – powiedział Jan Grabkowski, starosta poznański. Od 2006 roku usunęliśmy z terenów nieruchomości i gospodarstw ponad 11 tysięcy ton tych szkodliwych materiałów. Kosztowało to ponad 6 mln zł – dodaje.
Azbest zaliczany jest do dziesięciu najgroźniejszych zanieczyszczeń na Ziemi. Jego szkodliwe działanie może się ujawnić nawet po wielu latach. Z powodu wywoływanych przez niego chorób każdego roku na świecie umiera ok. 100 tysięcy osób.
Warto przypomnieć, że w 2008 roku Starostwo Powiatowe w Poznaniu dzięki projektowi “Azbest – produkt non grata” zostało laureatem konkursu “Samorządowy Lider Zarządzania” zajmując I miejsce w dziedzinie gospodarki komunalnej, w kategorii powiatów ziemskich. Nagrodą był staż dla 2 osób, które w Norwegii poznawały zasady funkcjonowania i stosowane rozwiązania w gospodarce komunalnej tego kraju. W tym samym roku powiat zajął II miejsce w pierwszej edycji “Polski wolnej od azbestu”. Program likwidacji wyrobów zawierających azbest został również doceniony przez Kapitułę “Wielkopolskiego Gospodarczo-Samorządowego HIT-u 2007” – dodaje rzeczniczka.
Wnioski na bezpłatne usunięcie azbestu przyjmowane są w urzędach wszystkich 17 gmin. Wszystkie wymagane dokumenty i szczegółowe informacje można znaleźć na stronach gmin.
epoznan.pl