MenuMenu główne
Powiat Poznański
Czujka czaduLogo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Dookoła powiatowego świata

Zwierzyniec

Pokaz sokolniczy w Parku Dzieje (fot. Archiwum Parku Dzieje)

Kto pojawia się w większości książek i bajek dla dzieci? Oczywiście zwierzęta! Warto o tym pamiętać. Nasi bracia mniejsi to bez wątpienia wdzięczny obiekt obserwacji – nie tylko dla dzieci. Wiele emocji budzą prehistoryczne zwierzęta, które dawniej zamieszkiwały nasz kraj. Ich szczątki, takie jak kości nosorożca włochatego i potężny cios mamuta, prezentuje Muzeum Przyrodnicze Wielkopolskiego Parku Narodowego w Jeziorach. Później warto odwiedzić pobliski DELI Park w Trzebawiu. Ustawione tam figury pozwalają lepiej uświadomić sobie rozmiary tych wymarłych olbrzymów.

W świecie owadów
Nie ma lepszego miejsca, by poznać tajniki produkcji miodu, niż Muzeum Pszczelarstwa w Swarzędzu. Od niedawna można tam poczuć się jak pszczoła, zaglądając do środka ogromnego ula. Okazały model pszczoły stoi w DELI Parku.Czeka tam również spotkanie oko w oko z modelami owadów o tak oryginalnych nazwach jak zawisak pokojowiec czy wałkarz lipczyk, a model kozioroga dębosza pozwoli łatwiej rozpoznać go w naturalnym siedlisku – na Dębach Rogalińskich. Innym rzadkim miłośnikiem starych drzew jest pachnica dębowa. Można się z nią zetknąć na ekspozycji Ośrodka Edukacji Leśnej Łysy Młyn, a później spróbować odszukać na pobliskich Dębach Marianowskich. Miłośnicy owadów z pewnością chętnie zobaczą też egzotyczne motyle w Muzeum Arkadego Fiedlera w Puszczykowie i kolekcję owadów leśnych w Jeziorach.

Pokaz sokolniczy w Parku Dzieje (fot. Archiwum Parku Dzieje)Pokaz sokolniczy w Parku Dzieje (fot. Archiwum Parku Dzieje)

Skrzydlate
Kolorowe mieszkanki egzotycznych krain można podziwiać (a nawet samodzielnie nakarmić) w Papugarni Ara w Trzebawiu. Naukę rodzimych gatunków warto rozpocząć od wizyty na wieży ornitologicznej przy Trzcielińskim Bagnie. Tamtejsze tablice edukacyjne ze świetnymi rysunkami pomogą rozpoznawać obserwowane ptaki– na przykład żurawia i wilgę, które stały się pierwowzorami sympatycznych maskotek Gminy Dopiewo. Jedną z największych atrakcji Parku Dzieje w Murowanej Goślinie jest widowisko z udziałem drapieżnych ptaków oraz pokazy sokolnicze.

Imitacja gniazda bielika to miejsce, w którym często fotografują się goście Łysego Młyna. Wprawne oko dostrzeże też inne ptasie akcenty: na fontannie w Obornikach (rzeźby gołębi), na ratuszu w Kórniku (kogut), a nawet na muralach – w Buku (orzeł) i Śremie (papierowe ptaki). Ozdobą Alei Filozofów w Wierzenicy jest rzeźba Matki Boskiej ze szczygłem, a na ścianach Galerii Obrazów w Rogalinie wiszą Madonna ze szpakiem, Pogrzeb ptaszka i inne płótna z ptasimi motywami.

Zwierzęta leśne
Mieszkańców naszych łąk i lasów można poznać dzięki bogatym zbiorom Muzeum Przyrodniczo-Łowieckiego w Uzarzewie, Leśnej Izby Edukacyjnej Puszczy Noteckiej w Dąbrówce Leśnej i muzeum w Jeziorach. Po wizycie warto sięgnąć po Przewodnik Niedzielnego Tropiciela i ruszyć na spotkanie z borsukiem albo bobrem na jednej z wielu ścieżek dydaktycznych np.na Bobrowym Szlaku.

2 Zwierzęta w Traperskiej Osadzie (fot. Archiwum Traperskiej Osady)Zwierzęta w Traperskiej Osadzie (fot. Archiwum Traperskiej Osady)

Podaj łapę
Jednym z najpopularniejszych miejsc, w których czworonożni (i nie tylko) przyjaciele czekają na dziecięce odwiedziny, jest Traperska Osada. W chłodniejszych miesiącach można tu wybrać się na przejażdżkę psim zaprzęgiem, a latem – na wycieczkę konną. Dla miłośników koni obowiązkowym punktem programu powinna być wycieczka do zagrody koników polskich na ścieżce przyrodniczej w dolinie Kończaka. W Konarskim koło Kórnika działa Kawka Centrum Turystyki i Edukacji z kurami, kaczkami, królikami, świnią i kozą, mieszkającymi obok zabytkowej szkoły. Mieszkańcami Parku Dzieje są króliki, a także owce – występujące w widowiskach i w pokazach psów pasterskich. Spore stado owiec mieszka też w Majątku Rogalin skąd co roku wędruje na Łęgi Rogalińskie, by spędzić tam prawdziwe lato na wypasie.

Szczypta egzotyki
Wizyta w Śremskim Zoo to okazja do spotkania z przybyszami z dalekich stron: mundżakiem chińskim, emu, skunksem i alpaką. Właśnie alpaki stały się ostatnio popularnymi zwierzętami hodowlanymi. Ich łagodny charakter sprawia, że są wykorzystywane w zajęciach z dziećmi w Jaśkowej Dolinie w Mielnie, Ranczo Alpaka w Boduszewie, Jo-Alpa w Lusowie, Gościńcu Marzymięta w Czmońcu, Żernickiej Zagrodzie w Żernikach oraz DELI Parku, gdzie mieszkają razem z kozami, osłami, owcami oraz lemurami. Listę zwierząt egzotycznych uzupełniają eksponaty aligatorów, muszle, rozgwiazdy i… żywa pirania w Muzeum Fiedlera. Trzeba również uwzględnić figury czerwonaków zdobiące kąpielisko AKWEN Tropicana w Owińskach, zebry i słonie wTarnowskich Termach oraz… sympatycznego lwa Tarnusia, bohatera gry terenowej w Tarnowie Podgórnym.

Piotr Basiński

Alpaki z Jaśkowej Doliny w Mielnie (fot. Archiwum Jaśkowej Doliny)Alpaki z Jaśkowej Doliny w Mielnie (fot. Archiwum Jaśkowej Doliny)

Jest to kolejny tekst publikowany pod nazwą “Turystyczne PLOTki”, w ramach którego co miesiąc przybliżamy ofertę turystyczną gmin wokół Poznania. Kolejne teksty zaplanowano nie tylko na naszej stronie (wszystkie odcinki dostępne TUTAJ) oraz w “Prasowej17”, ale także na łamach informatorów samorządowych gmin członkowskich Poznańskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej, na stronach internetowych gmin powiatu poznańskiego i portalu turystycznym www.poznan.travel

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 4 sierpnia 2021