103 km z okazji rocznicy

ultramaraton lusowo

W gminie Tarnowo Podgórne znaleźli się śmiałkowie, którzy przebiegli 103 kilometry z Łupic do Lusowa, aby uczcić kolejną rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Inicjatorką ultramaratonu imienia gen. Józefa Dowbora-Muśnickiego była mieszkanka Lusowa – Jolanta Witczak, która jako jedna z siedmiu biegaczy pokonała cały dystans. Ogólnie w biegu, który rozpoczął się 27 grudnia po godz. 18.00 wzięło udział 27 osób. Jego start poprzedziło oddanie hołdu i złożenie wiązanki kwiatów pod tablicą upamiętniającą generała Józefa Dowbora-Muśnickiego oraz spoczywających na cmentarzu w Łupicach bohaterów walk o wolną Polskę.

Zawodnicy biegli przez m.in. Wolsztyn, Nowy Tomyśl i Duszniki. Trasa była tak wyznaczona, aby w miejscach upamiętniających Powstanie zawodnicy mogli złożyć kwiaty i zapalić znicze. Na metę w Lusowie grupa najwytrwalszych biegaczy dobiegła 28 grudnia przed południem. – Trudno opisać emocje i wrażenia towarzyszce nam na trasie. Trzeba to było po prostu doświadczyć na własnej skórze. Noc, zima, mróz … Niemniej cieszę się, że udało nam się pokonać tę trudną trasę. Czuję też ogromną satysfakcje, że w ten sposób mogliśmy upamiętnić kolejną rocznicę zwycięskiego Powstania – podsumowała bieg Jolanta Witczak. Każdy z zawodników, który dotarł do mety otrzymał pamiątkowy okolicznościowy medal oraz upominki.

Tekst i zdjęcia: Ania Lis

Opublikowano: 30 grudnia 2021