MenuMenu główne
Powiat Poznański
CZUJKA TLENKU WĘGLA I CZUJKA DYMULink do opłat onlineLink do opłat urzędowych online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

2015 rokiem Jackowskiego

W związku z przypadającym w 2015 roku jubileuszem 200-lecia urodzin Maksymiliana Jackowskiego, wybitnego Polaka, który swoją działalnością przyczynił się do rozwoju rolnictwa na ziemiach wielkopolskich, obrońcy polskich interesów gospodarczych pod zaborem pruskim, mając na uwadze jego osiągnięcia dla regionu, Rada Powiatu w Poznaniu ogłosiła rok 2015 jego imieniem.   

Pragniemy w ten sposób oddać hołd kolejnemu wybitnemu Wielkopolaninowi XIX wieku i pierwszej połowy XX wieku, człowiekowi mającemu nieocenione zasługi dla rolnictwa w kraju, jak i regionie. Rok Maksymiliana Jackowskiego pozwoli nie tylko przybliżyć sylwetkę, ale pokazać jego dziedzictwo, które stanowi trwały element tożsamości historycznej. Jest to także dowód szacunku dla myśli wielkich Wielkopolan. Maksymilian Jackowski przez lata zajmował się pracą organiczną i działalnością społeczno-gospodarczą, współtworzył podwaliny dla nowoczesnego rolnictwa oraz był pomysłodawcą kółek rolniczych,nad którymi do roku 1890 sprawował patronat. Prowadził także akcje oświatowe i instruktażowe dla rolników. Organizował wystawy rolnicze, propagował racjonalizację gospodarki i ubezpieczenia. Był wydawcą prasy specjalistycznej – „Rocznika Kółek” i „Poradnika Gospodarskiego”. Uczył efektywnej uprawy ziemi i wspólnego gospodarowania.

DSC_8482

Grób Maksymiliana Jackowskiego, zdjęcie wykonano w dniu 23 sierpnia 2015 r. podczas dożynek gminnych we Wronczynie

 

Ustanawiając rok 2015 Rokiem Maksymiliana Jackowskiego pragniemy pielęgnować pamięć jego niezłomnej postawy oraz konsekwencji, z jaką pracował przez dziesięciolecia dla dobra Wielkopolan oraz dla zachowania polskości i niezależności ekonomicznej Polaków. Upamiętniając tę postać dajemy wyraz wierności historycznym wartościom, będącym podstawą życia publicznego, społecznego i gospodarczego w powiecie poznańskim.

BIOGRAFIA MAKSYMILIANA JACKOWSKIEGO  autorstwa Józefa Czerniawskiego – Radnego Powiatu Poznańskiego

 

 

 

 

W ramach uczczenia jubileuszu dwusetnej rocznicy urodzin M. Jackowskiego,
powiat poznański wraz z radnymi i we współpracy z organizacjami
przygotował szereg przedsięwzięć

Uroczystości we Wronczynie

Podczas gminnych dożynek, które odbyły się we Wronczynie 23 sierpnia br., starosta poznański Jan Grabkowski złożył kwiaty przy grobie Maksymiliana Jackowskiego. – Jakże łatwo nam w dzisiejszych czasach pamiętać o tych, co przelali krew. Trochę trudniej wspominać tych, którzy dołożyli swoją cegiełkę do walki o przetrwanie idei polskości pod zaborami. Tacy ludzie jak Maksymilian Jackowski zasługują na pamięć, ponieważ byli dobrymi gospodarzami. Jego zasługi w rolnictwie są nie do przecenienia – mówił Jan Grabkowski.

O uroczystościach również na antenie TVP w programie Powiatowa 17. oraz w artykule.

 

Konkurs wiedzy we Wronczynie

Turniej wiedzy o życiu i działalności Maksymiliana Jackowskiego pod hasłem „Maksymilian Jackowski – Wybitny Wielkopolanin w 200-tną rocznicę urodzin” odbył się 25 września w Zespole Szkół we Wronczynie. Do udziału zaproszono dwuosobowe reprezentacje szkół ponadgimnazjalnych działających na terenie powiatu poznańskiego. Pierwsze miejsce zdobyła drużyna ZS w Pobiedziskach Letnisku, drugie – ZS nr 2 w Swarzędzu, a trzecie ZS w Puszczykowie. Zmagania oceniało jury: profesor Janusz Karwat, autor biografii Maksymiliana Jackowskiego, Józef Czerniawski, Radny powiatu poznańskiego oraz Elżbieta Białek, dyrektor Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy Pobiedziska.

O turnieju na antenie Telewizji STK oraz w artykule Turniej szkół.

 

Maksymilian Jackowski – Król Chłopów – gra planszowa

DSC_0168 gra

 

 

Gra powstała jako wynik pracy i pasji kółka historycznego działającego pod kierunkiem p. Tomasza Kasprzaka w Zespole Szkół im. M. Jackowskiego we Wronczynie. Przeznaczona jest dla graczy od 5 do 105 lat.

 

 

 

Quest: Jackowscy we Wronczynie

02825-SKMBT_C35315100614490 quest

 

 

Z pomocą mapy i tekstu podczas spaceru po Wronczynie uczestnicy poznają historię Rodziny Jackowskich. Rozwiązując zagadki zwiedzają miejsca, którymi dawniej za sprawą Rodziny Jackowskich przechadzały się sławy świata polityki i kultury.

 

 

 

Wydawnictwo: Maksymilian Jackowski autorstwa prof. Janusza Karwata

DSC_0181 ksiązka

 

„Kochał gorąco, myślał trzeźwo i działał z wytrwałością żelazną” – pisano przed stu laty po śmierci Maksymiliana Jackowskiego. Należał do grona wybitnych Wielkopolan, będąc wzorem dziewiętnastowiecznego obywatela, społecznika i niepodległościowca XIX w. – czytamy we wstępie. Wydawnictwo jest kolejną odsłoną pozwalającą na pełniejsze poznanie życia Maksymiliana Jackowskiego. Książka przekazana zostanie do szkół i młodzieży z terenu powiatu poznańskiego m.in. jako pomoc naukowa.

 

 

Widowisko muzyczno-historyczne: Maksymilianowi Jackowskiemu w 200. rocznicę urodzin

DSC_0003

W piątek, 16 października, pod patronatem Jana Grabkowskiego, Starosty Poznańskiego,  w sali koncertowej Poznańskiej Ogólnokształcącej Szkoły Muzycznej II st. im. Mieczysława Karłowicza w Poznaniu goście obejrzeli widowisko słowno-muzyczne “Maksymilianowi Jackowskiemu w 200. rocznicę urodzin” z udziałem aktorów, solistów, chórów i orkiestry kameralnej. Spektakl, przy wsparciu finansowym powiatu poznańskiego przygotowało Stowarzyszenie „Gloria in Musica”. Zapraszamy na relację.

 

 

 

Wykład poświęcony Maksymilianowi Jackowskiemu podczas sesji Rady Powiatu w Poznaniu

zaj

 

XI sesja Rady Powiatu w Poznaniu, która odbyła się 29 października br. , w dużej mierze poświęcona była pamięci Maksymiliana Jackowskiego, którego rok właśnie obchodzimy. W jej  trakcie  wykład poświęcony Maksymilianowi Jackowskiemu wygłosił prof. dr hab. Janusz Karwat. On też był autorem pytań w konkursie wiedzy na temat Maksymiliana Jackowskiego, który pod koniec września odbył się we Wronczynie. Zwycięzcy tego konkursu pojawili się na środowej sesji i osobiście odebrali nagrody z rąk m.in. Starosty Poznańskiego Jana Grabkowskiego.

 

 

 

 

Msza Święta – Sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski – M. Jackowski

51

 

15 listopada, o godz. 12.00 w kościele pw. Wszystkich Świętych przy ul. Grobla 1 w Poznaniu odbyła się  Msza Święta z cyklu „W Imię Dobra Wspólnego” – Sylwetki wybitnych postaci zasłużonych dla Wielkopolski,  poświęcona pamięci Maksymiliana Jackowskiego. Po uroczystościach kościelnych wszystkim zebranym jego sylwetkę przybliżył prof. Janusz Karwat. Wydarzeniu towarzyszył występ Chóru Kameralnego UAM prowadzonego przez prof. Krzysztofa Szydzisza.

 

 

Wykład poświęcony Maksymilianowi Jackowskiemu w czytelni Biblioteki Publicznej w Swarzędzu

DSC09595

 

Patron kółek rolniczych był również bohaterem wykładu prof. dr hab. Janusza Karwata, który odbył się 17 listopada w czytelni Biblioteki Publicznej w Swarzędzu. Zgromadził on sporą grupę młodzieży licealnej. W sali nie brakowało także nieco starszych miłośników historii oraz książek.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 18 lutego 2015