100 rocznica powstania

2018 Rokiem Powstania

W przyszłym roku obchodzić będziemy 100. rocznicę odrodzenia Państwa Polskiego oraz 100. rocznicę Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Mając to na uwadze Rada Powiatu w Poznaniu ustanawia rok 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego w powiecie poznańskim.

Powstanie Wielkopolskie uznawane jest jako jedyne w pełni zwycięskie powstanie narodowe, dzięki któremu mogła zostać ustalona zachodnia granica Odrodzonej Polski. Był to symbol triumfu wielkopolskiego patriotyzmu. Ustanowienie Roku Powstania Wielkopolskiego ma na celu:

• godne uczczenie 100. rocznicy Odrodzenia Państwa Polskiego oraz Powstania Wielkopolskiego,
• upamiętnienie wspaniałego zwycięstwa i uświadomienie młodemu pokoleniu niezwykłej roli Powstania Wielkopolskiego dla Wielkopolski, dzięki któremu została ona włączona w granice Państwa Polskiego,
• oddanie hołdu bohaterskim uczestnikom Powstania Wielkopolskiego, którzy przeciwstawiając się wieloletniej polityce germanizacyjnej, z bronią w ręku stanęli do walki o wolną Polskę,
• przypomnienie o znanych postaciach, często dowódcach oddziałów powstańczych, którzy związani są z Powiatem Poznańskim.

Opublikowano: 7 kwietnia 2017