MenuMenu główne
Powiat Poznański


Kalendarz imprez

Ze względu na epidemię koronawirusa zmianom mogą ulec terminy imprez

<< Lut 2021 >>
ponwtśrczwptsobnie
1 2 3 4 5 6 7
8 9 10 11 12 13 14
15 16 17 18 19 20 21
22 23 24 25 26 27 28
1 2 3 4 5 6 7

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

2020 w powiecie poznańskim

grafika podsumowanie roku

Koniec roku to czas różnego rodzaju podsumowań. W związku z tym, my również postanowiliśmy przypomnieć wszystko to, co się działo w 2020 roku w powiecie poznańskim lub było z nim związane. A był to rok pod każdym względem wyjątkowy, ponieważ przejdzie do historii jako ten, w którym cały świat musiał stawić czoła pandemii koronawirusa.
Poniżej prezentujemy roczne podsumowanie powiatowych wydarzeń a o minionym roku i planach na rok kolejny, opowiada w Radiu Emaus wicestarosta poznański Tomasz Łubiński. Audycji można wysłuchać TUTAJ.  

 

STYCZEŃ

 •  Podczas  Spotkania Noworocznego w Starostwie Powiatowym w Poznaniu wręczono Nagrody Starosty Poznańskiego. W kategorii „inicjatywy obywatelskie” statuetka trafiła do Grażyny Manikowskiej-Krawiec, społeczniczki, pomysłodawczyni i współtwórczyni powstałej w Pobiedziskach Spółdzielczej Izby Pamięci. Nagrodę w kategorii „organizacje pozarządowe” przyznano Stowarzyszeniu ROK-TAR, które od jedenastu lat działa na terenie Rokietnicy i Tarnowa Podgórnego, a w kategorii „przedsiębiorczość” laur zdobyła firma MARO z Komornik, producent mebli, który duży nacisk kładzie na odpowiedzialność społeczną.

podsumowanie roku styczeń

 •  Nastąpiło uroczyste otwarcie zmodernizowanego Komisariatu Policji w Tarnowie Podgórnym. Inwestycję współfinansował powiat poznański, który na ten cel przeznaczył 700 tysięcy złotych. Pozostałe środki przekazała gmina oraz Komenda Wojewódzka Policji w Poznaniu.
 • Powiat poznański zajął drugie miejsce w Ogólnopolskim Rankingu Gmin i Powiatów 2019. Powiat poznański klasyfikowany był w kategorii powiatów powyżej 120 tysięcy mieszkańców i tradycyjnie już znalazł się w ścisłej czołówce najlepszych i najbardziej rozwojowych samorządów. Lepszy okazał się tylko powiat kielecki. W ramach Ogólnopolskiego Rankingu Związku Powiatów Polskich powiat poznański otrzymał również wyróżnienie „Super Powiat”. To rodzaj uhonorowania „Mistrzów wśród samorządowych liderów”.
 • Powiatowy Urząd Pracy w Poznaniu, jako jedyna tego typu placówka z Wielkopolski, został wyróżniony przez Ministra Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej za efektywną i skuteczną obsługę spraw z zakresu legalizacji pracy cudzoziemców w roku 2019.

LUTY

 • Arkady Paweł Fiedler pokonał autem Arktykę. W sumie przejechał 9488 kilometrów przez Norwegię na Przylądek Północny, a dalej Murmańsk w Rosji i Finlandię.
 • W powiecie poznańskim żyje się bezpieczniej. Takie dane znalazły się w raporcie o stanie bezpieczeństwa, które przedstawiono na sesji Rady Powiatu w Poznaniu. Podczas posiedzenia rozstrzygnięty został też konkurs na najlepszy komisariat w powiecie. Pierwsze miejsce zajęli policjanci z Buku.
 • Hokeistki na trawie UKS SP5 Swarek Swarzędz zajęły drugie miejsce w halowych mistrzostwach Polski juniorek do lat 18.

MARZEC – KWIECIEŃ

 • Powiat poznański, jak zresztą cały kraj, rozpoczął zmagania z epidemią koronawirusa. Z jej pierwszą falą zamknięto większość placówek. Był to także koniec tej części sezonu dla sportowców.
 • Powiat poznański w walce z koronawirusem wspomagał (i nadal wspomaga) m.in. służby medyczne, strażaków czy też twórców kultury. W ramach tej pomocy m.in. przekazano kombinezony i maseczki ochronne strażakom, a także wsparta została akcja „Przyłbice 3D dla Szpitali Poznań”.

MAJ

 • Kolejne dwa projekty powiatu poznańskiego otrzymały dofinansowanie w ramach Funduszu Dróg Samorządowych. Dzięki temu rozpoczęto budowę obwodnicy Głuchowa i przebudowę ostatniego odcinka drogi Gądki – Szczodrzykowo. Obie inwestycje pochłoną niemal 20 milionów złotych.
 • 2 miliony złotych rozdysponowano na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich lub też robót budowlanych przy zabytkach. Preliminarze wydatków z budżetu powiatu poznańskiego w 2020 roku zatwierdziła Rada Powiatu w Poznaniu podczas XIX sesji.
 • 10 maja, przegrywając walkę z ciężką chorobą, zmarła Maria Tomaszewska, dyrektor Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Niewidomych w Owińskach.
 • Powiat poznański kolejny raz uhonorował ludzi kultury. Nagrodę pierwszego stopnia otrzymał Zespół Kameralny Amici Canti. Wyróżniono również Stowarzyszenie Orkiestra Dęta Chludowo oraz Mateusza MJ Sibilskiego, dyrygenta i kierownika artystycznego Orkiestry Uniwersyteckiej, działającej przy Centrum Kultury Studenckiej Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
 • 27 maja, na pamiątkę pierwszych demokratycznych wyborów samorządowych z 1990 roku, obchodzono Dzień Samorządu Terytorialnego. Wprawdzie w kraju nadal obowiązywały liczne obostrzenia związane z rozprzestrzenianiem się koronawirusa, to jednak w wielu miastach i gminach odbyły się większe i mniejsze uroczystości nawiązujące do tego święta. Tak było choćby w Czerwonaku, gdzie tuż przed budynkiem Urzędu Gminy, wójt Marcin Wojtkowiak oraz starosta poznański Jan Grabkowski posadzili drzewa oraz zakopali pamiątkową kapsułę.

CZERWIEC

 •  Młodzik Fryderyk Lechno-Wasiutyński, juniorka młodsza Marta Czujewicz, junior starszy Jasza Szajrych, młodzieżowiec Filip Prokopyszyn, trener Piotr Broński oraz drużyna koszykarzy do lat 14 Basket Team Suchy Las, zostali laureatami pierwszych nagród sportowych powiatu poznańskiego za rok 2019. Ceremonia wręczenia nagród odbyła się online.
 • Powiat poznański zajął drugie miejsce w Rankingu Finansowym Samorządu Terytorialnego w Polsce za rok 2019. W grupie 314 powiatów ziemskich lepszy okazał się tylko powiat wrocławski.
 •  Powiat poznański rozpoczął akcję mającą na celu ratowanie PKS. – Po analizie finansowej konieczne jest przyspieszenie prac nad powstaniem związku, który w całości będzie odpowiadał za utrzymanie linii PKS na terenie Metropolii Poznań i w obszarach przylegających –  mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas spotkania z samorządowcami zainteresowanymi partycypacją w kosztach przewozów
 • Ogłoszono wyniki 17. edycji konkursu Poznański Lider Przedsiębiorczości. Uroczyste wręczenie nagród odbyło się w poznańskim Bazarze, miejscu które jest symbolem wielkopolskiej gospodarności i pracy organicznej.  W tym roku to prestiżowe wyróżnienia i statuetki trafiły do przedstawicieli branż poligraficznej – WITO, farmaceutycznej – Smart Pharma spółka z o.o. i meblarskiej – Fabryka Mebli MARO.

podsumowanie roku czerwiec

LIPIEC

 •  Laureat nagrody sportowej powiatu poznańskiego Jasza Szajrych został wicemistrzem Polski juniorów w tenisie, które odbyły się we Wrocławiu.
 • Zuzanna Błaszczak oraz Nikodem Jankowiak z Akademii Bilardowej w Rokietnicy zdobyli srebrne medale podczas bilardowych mistrzostw Polski juniorów w Łodzi.
 • Zarząd Powiatu w Poznaniu przekazał nieodpłatnie sprzęt komputerowy (40 laptopów) do dziewięciu szkół i placówek prowadzonych przez powiat poznański, na potrzeby realizacji przez uczniów oraz nauczycieli zajęć z wykorzystaniem metod i technik kształcenia na odległość. 96 wysokiej jakości laptopów trafiło również do dzieci z powiatu poznańskiego znajdujących się w pieczy zastępczej.
 • Powiat poznański wydał „Przewodnik niedzielnego rowerzysty”. Z przewodnika można się dowiedzieć, gdzie aktywnie wypocząć i co w poszczególnych gminach jest warte uwagi.

SIERPIEŃ

 •  Tamara Szalińska z UKS TFP Mróz Jedynki Kórnik zdobyła złoty medal w jeździe indywidualnej na czas podczas mistrzostwa Polski w kolarstwie szosowym juniorów, które odbyły się na trasie z Buska do Wiślicy.
 • Młode zawodniczki Bukowsko-Dopiewskiego Klubu Piłki Ręcznej zadziwiły nie tylko swoich kibiców. Dopiero co zaczęły trenować plażową odmianę szczypiorniaka, a już zaczęły odnosić spektakularne sukcesy. Za takie trzeba bowiem uznać tytuły mistrzostw Polski juniorek oraz młodziczek.

podsumowanie roku sierpień

WRZESIEŃ

 •  W Tarnowo Podgórnym, w przededniu nowego roku szkolnego, oficjalnie otwarto Zespół Szkół Technicznych, w którym uczniowie mogą  korzystać z nowoczesnych i świetnie wyposażonych pracowni. Szkoła, której budowa rozpoczęła się październiku 2018 roku, stanęła przy ul. Nowej 60. Wiosną rozpoczęto pierwszą rekrutację do placówki i przyjęto 150 uczniów.
 • 1 września 2020 roku w Cerekwicy, w gminie Rokietnica, swoją pracę rozpoczęła nowa, zbudowana w ciągu zaledwie jednego roku Szkoła Podstawowa.
 • Świętowano 20-lecie współpracy pomiędzy powiatem poznańskim, a niemieckim Regionem Hanower. – Różnorodność należy uważać za bogactwo, a nie za zagrożenie. I właśnie nasza współpraca i historia obu narodów są dowodem na to, że możemy ze sobą się  różnić, ale jednocześnie uczyć się być razem – mówił starosta poznański Jan Grabkowski podczas uroczystości. Umowa o partnerstwie została podpisana 12 grudnia 2000 roku.
 • Jednostki Ochotniczej Straży Pożarnej włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego z terenu powiatu poznańskiego ponownie wzbogaciły się o wartościowy sprzęt. Jak co roku został on wręczony podczas spotkania w Bolechowie. W tym roku jednostki OSP otrzymały pompy zatapialne, przedłużacze oraz węże tłoczne o łącznej wartości ponad 98 tys. zł.
 • Otwarto ulicę Gdyńską. Prace trwały niespełna rok. Ulica została przebudowana na ponad kilometrowym odcinku, od granic Poznania do zjazdu do Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach. Od tego momentu kierowcy mogą się tam poruszać dwoma pasami ruchu zarówno w stronę Czerwonaka, jak i Poznania.
 • W Radomiu odbyły się lekkoatletyczne mistrzostwa Polski do lat 18. Rewelacyjnie zaprezentowała się w nich Julia Dziamska. Zawodniczka MKS Juvenii Puszczykowo zdobyła złoto w biegu na 200 metrów.
 • Oficjalnie otwarto blok operacyjny w Szpitalu w Puszczykowie. To nowe serce tej placówki, w którym znalazło się pięć supernowoczesnych sal operacyjnych, wyposażonych w najlepszy sprzęt medyczny. Sale zostały połączone nowymi windami z oddziałami szpitalnymi i centralną sterylizatornią. Cała inwestycja kosztowała 31,5 miliona złotych. – Ten blok jest jednym z najnowocześniejszych w kraju i najnowocześniejszy w Wielkopolsce. Ta inwestycja postawiła nas na rynku usług medycznych w zupełnie innym miejscu – podkreślał z dumą Jan Grabkowski, starosta poznański.

podsumowanie roku wrzesień

PAŹDZIERNIK

 •  W Szkole Podstawowej w Przeźmierowie odbyła się oficjalna inauguracja kolejnej akcji pod nazwą „Bezpieczny pierwszoklasista”, prowadzonej przez powiat poznański wraz z Komendą Miejską Policji w Poznaniu oraz Komendą Państwowej Straży Pożarnej w Poznaniu. W tym roku maluchom rozdano blisko 6 tysięcy kamizelek odblaskowych.
 • We włoskiej Fiorenzuoli odbyły się młodzieżowe mistrzostwa Europy w kolarstwie torowym. Złoty medal w sprincie drużynowym juniorek zdobyła tam Joanna Błaszczak UKS TFP Mróz Jedynki Kórnik. Na podium stanęła również jej koleżanka klubowa Karolina Lipiejko, która została brązową medalistką w drużynowym wyścigu na dochodzenie kobiet do lat 23. Trzeci, w madisonie do lat 23, był również Filip Prokopyszyn z KK Tarnovia Tarnowo Podgórne.
 • W Galerii Sztuki w Mosinie można było obejrzeć wystawę historyczną „Z Januszem Korczakiem w przyszłość”. Przedstawiała ona prace uczniów obchodzącego w tym roku 20-lecie swojej działalności i prowadzonego przez powiat poznański Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Janusza Korczaka.
 • Powiat Poznański corocznie wyróżnia najzdolniejszych uczniów w swoich szkołach. Przyznawane są im Stypendia Rady Powiatu oraz Nagrody Starosty Poznańskiego. W roku szkolnym 2020/2021 stypendia otrzymało aż 116 uczniów. Najwyższą, maksymalną (6,00) średnią ocen za ostatni rok szkolny uzyskała Maja Hipś z Zespołu Szkół w Kórniku.

LISTOPAD

 •  Puszczykowo, Kórnik oraz Suchy Las znalazły się w czołówce XVI Rankingu Samorządów „Rzeczpospolitej”.
 • Podczas międzynarodowej konferencji Global e-Mobility Forum w Warszawie firma Solaris z Bolechowa w powiecie poznańskim została wyróżniona nagrodą Global E-mobility Leader za wkład w rozwój transportu bezemisyjnego na świecie.

GRUDZIEŃ

 •  Na parkingu Starostwa Powiatowego w Poznaniu odbyła się prezentacja nowego, policyjnego „dymowozu”, którego zakup współfinansował powiat poznański. Nowe auto ma pomagać policjantom służby Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu w zakresie kontroli stanu technicznego samochodów poruszających się po drogach.
 • Powiat poznański wydał „Przewodnik niedzielnego pogromcy duchów i nie tylko… czyli szlakiem powiatowych legend”. Wydawnictwo ma zachęcić do aktywnego spędzania wolnego czasu. Dlaczego legendy? Choćby dlatego, że poznając je, możemy inaczej spojrzeć na swoją miejscowość, niejako odkryć ją na nowo.
 • 9 grudnia 2020 roku zmarł wójt gminy Dopiewo Adrian Napierała. Miał 42 lata. Adrian Napierała był wójtem od 2014 roku, dwa lata temu został wybrany przez mieszkańców na drugą kadencję.
 • Dom Pomocy Maltańskiej w Puszczykowie otrzymał nagrodę Talent Roku w ósmej edycji Powiatowego Przeglądu Twórczości Artystycznej Osób Niepełnosprawnych pod nazwą „Zlot Talentów”. Reprezentantów tej placówki doceniono za teledysk do piosenki  „Ramię w Ramię”, oryginalnie wykonywanej przez Kayah oraz Viki Gabor. Tym razem Przegląd odbył się w formule online.
 • W hotelu Kielcach odbyły się mistrzostwa Polski w pool bilardzie.  Dwa brązowe medale na tej imprezie wywalczył Radosław Babica z Akademii Bilardowej Rokietnica.
 • Odbyła się premiera koncertu dla pracowników służby zdrowia pod nazwą „Bądźmy razem”. Na to wydarzenie zaprosili starosta poznański Jan Grabkowski oraz dyrektor Teatru Muzycznego w Poznaniu, Przemysław Kieliszewski. Koncert zadedykowano medykom, którzy już od prawie roku każdego dnia stawiają czoła pandemii oraz walczą o zdrowie i życie każdego z nas.
 • Po „Przewodniku niedzielnego rowerzysty” oraz „Przewodniku niedzielnego pogromcy duchów” powiat poznański wydał „Przewodnik niedzielnego tropiciela”. To propozycja  dla osób, które lubią spędzać wolny czas w ruchu i na świeżym powietrzu, a przy tym chętnie poznają swoją najbliższą okolicę.
 • Dwa samorządy – Poznań i powiat poznański – zadeklarowały współpracę w zakresie wsparcia działalności Teatru Muzycznego w Poznaniu. Ta funkcjonująca od 65 lat instytucja propaguje kulturę i wzmacnia rangę oraz rolę Metropolii Poznań na mapie kraju.

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 31 grudnia 2020