Relacje
2,5 mln złotych na zabytki
Rozstrzygnięto tegoroczny nabór wniosków na dofinansowanie prac konserwatorskich, restauratorskich i robót budowlanych przy zabytkach TUTAJ. Powiat poznański przeznaczył na ten cel 2,5 miliona złotych – poinformowano podczas pięćdziesiątej sesji Rady Powiatu w Poznaniu, która odbyła się 19 kwietnia.
– Nie oszczędzamy na zabytkach, bo to dobra kultury i nasze dziedzictwo narodowe – mówi starosta poznański Jan Grabkowski. Powiat poznański każdego roku przeznacza spore kwoty na ratowanie zabytków. Od 1999 roku na różnego rodzaju prace konserwatorskie wydano niemal 16 mln złotych. Z tego wsparcia skorzystało blisko 80 podmiotów. – To wielka przyjemność móc finansować takie inwestycje, ponieważ dzięki temu w naszym regionie powstają kolejne piękne obiekty. Odrestaurowane nieruchomości to obecnie wizytówka naszego powiatu – dodaje starosta.
W tym roku z powiatowego wsparcia, w wysokości 2,5 miliona złotych, skorzysta 38 obiektów. – W sumie wpłynęło do nas 47 wniosków. Nie wszystkie spełniały jednak wymogi formalne. Kto otrzyma dofinansowanie? Spora część środków została przeznaczona na ochronę dóbr kultury sakralnej. Wsparcie otrzymają także spółki handlowe, instytucje czy jednostki samorządu terytorialnego. Dofinansowanie trafi również do podmiotów prywatnych – mówi Natalia Siejek z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu.
Na największe wsparcie finansowe w tym roku mogą liczyć kościoły Wszystkich Świętych w Kórniku oraz św. Wojciecha w Bninie. Duże wsparcie otrzymają również parafie św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Buku, NMP Wniebowziętej w Czerlejnie oraz św. Mikołaja w Wierzenicy. Wśród beneficjentów powiatowego dofinansowania są także m.in. PAN Biblioteka Kórnicka i Wielkopolskie Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii – Szpital w Ludwikowie.
Szpital w Ludwikowie (fot. Jarosław Fijałkowski)
Plebania przy parafii rzymskokatolickiej pw. św. Wojciecha w Bninie (fot. Przemysław Dutkiewicz)