MenuMenu główne
Powiat Poznański
Logo opłat urzędowych onlineLogo opłaty urzędowe online



Zapowiedzi Wydarzenia Relacje

35-lecie Miłośników Pobiedzisk

Dnia 6 maja 2016 r. w auli Jana Pawła II, w Zespole Szkół w Pobiedziskach odbyło się jubileuszowe spotkanie z okazji 35-lecia działalności Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk pod patronatem honorowym Burmistrza Miasta i Gminy Pobiedziska. Na uroczyste spotkanie przybyli zaproszeni goście, m.in.: Burmistrz Miasta i Gminy Pobiedziska Dorota Nowacka, Wicestarosta Poznański Tomasz Łubiński, Wiceprzewodnicząca Rady Powiatu Poznańskiego Małgorzata Halber, radni Gminy Pobiedziska i Powiatu Poznańskiego.

Po powitaniu uczestników spotkania prezes Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk Marian Błażek w swoim wystąpieniu podkreślił, że działania podejmowane na rzecz kultywowania tradycji i historii Ziemi Pobiedziskiej i Wielkopolski są wynikiem wielkiego trudu i wkładu pracy byłych i obecnych członków Towarzystwa, a także szerokiego grona młodzieży szkolnej. Skromne efekty 35-letniej działalności Towarzystwo przedstawione zostały w okolicznościowej publikacji, którą otrzymali uczestnicy uroczystości.

Prowadzące jubileuszowe spotkanie członkinie Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk przedstawiły zebranym krótką historię Towarzystwa Miłośników Pobiedzisk i jego ważniejsze inicjatywy, które przyczyniły się m.in. do:

  • powstania pomników: Powstańców Wielkopolskich i Kazimierza Odnowiciela, kamienia Dąbrówki;
  • przyjęcia przez szkoły patronów: Maksymiliana Jackowskiego – Zespół Szkół we Wronczynie, prof. Józefa Kostrzewskiego – Szkoła Podstawowa w Węglewie, gen. Jana Kąkolewskiego – Szkoła Podstawowa w Pomarzanowicach;
  • odsłonięcia tablic upamiętniających: Antoniego Pallutha – kryptologa związanego z Enigmą oraz Jerzego Mrozińskiego burmistrza Pobiedzisk w latach 1936-1939.

Na zakończenie części oficjalnej uroczystości zaproszeni goście obejrzeli występ artystyczny przygotowany przez uczniów Zespołu Szkół w Pobiedziskach należących do Szkolnego Koła Miłośników Pobiedzisk. Widowisko w swej treści nawiązywało do historii Chrztu Mieszka I i założenia osady Pobiedzie (Pobiedziska) przez Kazimierza Odnowiciela.

Tekst i zdjęcia: Towarzystwo Miłosników Pobiedzisk

 

Redaktor: Administrator strony
Opublikowano: 13 maja 2016