Zapowiedzi Wydarzenia Relacje
Rozmawiali o wolontariacie
Sympozjum Samorządów Uczniowskich Powiatu Poznańskiego odbyło się w piątek, 9 czerwca 2017 roku w Zespole Szkół im. Gen. Dezyderego Chłapowskiego w Bolechowie. Tematem przewodnim tegorocznej, piątej już edycji brzmiał: „WOLONTARIAT – radość pomagania” i stanowił nawiązanie do ogłoszenia przez MEN roku szkolnego 2016/2017 Rokiem Wolontariatu.
. W sympozjum udział wzięli przedstawicieli regionalnych i lokalnych organizacji wolontariackich, osoby zaangażowane społecznie, wolontariuszy formalnych i niezrzeszonych, którzy podzielili się z uczestnikami swoimi doświadczeniami. Powiat Poznański reprezentowała Dyrektor Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Poznaniu Monika Lis – Nożyńska
Intencją organizatorów była próba odpowiedzi na pytania o kondycję polskiego, regionalnego, a zwłaszcza lokalnego wolontariatu – kim są młodzi wolontariusze, jakie działania podejmują, co ich motywuje, jakie korzyści czerpią ze swojej pracy wolontaryjnej. Ważnym celem była także integracja samorządów uczniowskich i rozwijanie lokalnej współpracy.
Atrakcyjny i urozmaicony program sympozjum dał młodzież możliwość wyboru interesującej dla każdego grupy warsztatowej. Wśród propozycji zajęć znalazły się: „Mała Ojczyzna-Wielka Sprawa”- Regionalny Ośrodek Wolontariatu w Poznaniu, „Wolontariat w edukacji globalnej”- Stowarzyszenie „Jeden Świat” w Poznaniu, „Podstawy pracy w grupie narzędziem pracy wolontariatu”- Ochronka „Franciszek” w Obornikach, Warsztaty Kynologiczne, „Wolontariat dla osób z niepełnosprawnościami”- Warsztat Terapii Zajęciowej w Murowanej Goślinie, „Mądre pomaganie”- Wielkopolska „Szlachetna Paczka” Stowarzyszenie Wiosna.
Spotkanie uświadomiło młodym ludziom, że w czasach, w których dominuje konsumpcyjny styl życia, warto pomagać. Wolontariat uczy przecież wrażliwości, empatii i otwartości na problemy drugiego człowieka. Młodzi ludzie, pomagając innym, sami wiele zyskują. Angażując się w działania wolontariatu, kształtują cenne w życiu wartości, rozwijają swoje zainteresowania, uczą się współpracy i odpowiedzialności, bo „być dla innych to być naprawdę”.
W czasie podsumowania wręczono podziękowania i certyfikaty uczestnictwa prowadzącym warsztaty oraz opiekunom SU, przedstawicielom SU i szkolnych wolontariatów.