Logo zbiórki dla powodzianNapis opłaty urzędowe on lineLink do youtube

4. edycja Energa Sailing

Startuje czwarta edycja programu Energa Sailing, objętego patronatem m.in. przez Starostę Poznańskiego, Jana Grabkowskiego. – Cieszymy się, że inaugurujemy go właśnie w Poznaniu, który stanowi ważny punkt na żeglarskiej mapie Polski. I to nie tylko ze względu na bogate tradycje, ale także na aktualne wyniki sportowe – mówił na konferencji prasowej Tomasz Chamera, wiceprezes Polskiego Związku Żeglarskiego do spraw sportu.

Energa Sailing jest programem społecznym adresowanym do dzieci i młodzieży szkolnej. Jego celem jest popularyzacja aktywności sportowej wśród uczniów szkół podstawowych i gimnazjów oraz odkrywanie sportowych talentów. – Chcemy zaszczepić wśród młodzieży miłość do żeglarstwa. Przy okazji uczymy jak zachować się na wodzie – dodał Maciej Olszewski, prezes Wielkopolskiego Okręgowego Związku Żeglarskiego.

Program Energa Sailing jest realizowany w siedmiu ośrodkach w klasie Optymist oraz w czterech ośrodkach w windsurfingu. W tej pierwszej grupie jest m.in. Poznań, a w drugiej Kalisz. W zajęciach klasy Optymist w każdym ośrodku udział bierze setka dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Treningi na wodzie trwają od maja do października. Najlepsi uczestnicy biorą ponadto udział w letnich półkoloniach żeglarskich.

W każdym regionie patronat nad programem objęli członkowie kadry narodowej Energa Sailing Team Poland. W przypadku Poznania jest to Kacper Zieliński, reprezentant Polski w klasie Laser, uczestnik tegorocznych Igrzysk Olimpijskich w Rio de Janeiro, który jako pierwszy polski sportowiec zapewnił sobie imienną nominację.

– Miło być częścią czwartej edycji tego darmowego programu. Energa Sailing, to świetny start dla młodych, bo gdy ja zaczynałem uprawiać żeglarstwo mogłem liczyć tylko na siebie i na rodziców. Dzięki temu projektowi młodzież może się rozwijać. I to nie tylko pod względem sportowym, bo żeglarstwo kształtuje także charakter – twierdzi Kacper Zieliński, który obecnie przygotowuje się w Rio de Janeiro do zbliżających się igrzysk.

Reprezentant Polski znajdzie jednak czas, aby uczestniczyć w szkoleniu młodych adeptów programu Energa Sailing. Zajęcia z jego udziałem odbędą się 21-22 maja w Jacht Klubie Wielkopolski w Kiekrzu. Na koniec warto dodać, że w trzech dotychczasowych edycjach programu udział wzięło ponad 3 000 dzieci, a 9 000 uczestniczyło w specjalnie zorganizowanych lekcjach żeglarskich.

Opublikowano: 24 marca 2016