MenuMenu główne
Powiat Poznański
Mapa powiatu


<< cze 2025 >>
pwścpsn
26 27 28 29 30 31 1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 1 2 3 4 5 6

Terminy imprez mogą ulec zmianie

Relacje

50 Solarisów jedzie do Szwecji

Autobus Solaris na tle opery

Firma Solaris z Bolechowa w powiecie poznańskim podpisała z przewoźnikiem Vy Buss AB umowę na dostawę 50 bezemisyjnych i niskoemisyjnych autobusów. Szwedzki przewoźnik zdecydował się na 8 autobusów elektrycznych oraz 42 autobusy z napędem gazowym.

Absolutna większość zamówionych autobusów (48 pojazdów) będzie docelowo kursować w Gävle. Do tego szwedzkiego miasta położonego nad Zatoką Botnicką zostaną dostarczone 24 Solarisy Urbino 12 CNG (Compressed Natural Gas, sprężony gaz ziemny), 16 przegubowych Solarisów Urbino 18 CNG oraz 8 Solarisów Urbino 12 z napędem elektrycznym. Dodatkowo, przewoźnik Vy Buss AB zamówił 2 Solarisy Urbino 12 napędzane gazem ziemnym, które trafią do miejscowości Hässleholm. Zgodnie z przyznanym zamówieniem, autobusy z napędem na gaz ziemny zostaną dostarczone w połowie 2020 roku, zaś autobusy elektryczne – w pierwszym kwartale 2022 roku.

– Cieszymy się, że mogliśmy nawiązać współpracę z firmą Solaris, która tak dobrze spełnia wymagania X-trafik oraz Vy Buss AB. Otrzymujemy zarówno pojazdy, jak i gotowe rozwiązania, choćby dziesięcioletnie wsparcie techniczne. Oznacza to, że dzięki współpracy z Solarisem mamy najlepsze warunki do zapewnienia wysokiego zadowolenia naszych klientów i zwiększenia udziału transportu publicznego w naszej współpracy z Gävle – powiedział Andreas Ehrenborg, dyrektor techniczny w Vy Buss AB.

Solarisy Urbino 12 electric wyposażone będą w baterie Solaris High Energy o pojemności 200 kWh. Zmagazynowana w nich energia napędzać będzie oś z zintegrowanymi silnikami elektrycznymi, zapewniając całkowicie bezemisyjną jazdę w miejscu ich użytkowania. Na pokładzie autobusów znajdzie się 28 miejsc siedzących oraz dodatkowo 2 siedzenia składane. Autobusy napędzane sprężonym gazem ziemnym spełniają rygorystyczne europejskie normy emisji spalin Euro 6. W Solarisach Urbino 12 CNG do dyspozycji pasażerów będzie 31 miejsc siedzących, zaś w tych 18-metrowych – 45 miejsc siedzących (w tym 4 siedzenia składane).

Współpraca firmy Solaris ze szwedzkimi przewoźnikami sięga 2003 roku. Od tego czasu Solaris dostarczył do klientów w Szwecji ponad 600 pojazdów, z czego znakomita większość to pojazdy z napędami nisko- i zeroemisyjnymi.

Informacja prasowa

Redaktor: Tomasz Sikorski
Opublikowano: 3 września 2019