MenuMenu główne
Powiat Poznański

Plakat Biała Sobota




Relacje

Artyści ze świata w Szreniawie

Festiwal Sztuki Ludowej w Szreniawie

W czwartek, 15 sierpnia, Festiwal Sztuki Ludowej zawitał do Muzeum Narodowego Rolnictwa w Szreniawie. W tym roku to już jego siedemnasta edycja. Odbywający się od 9 sierpnia festiwal gości w trzech powiatach i pięciu miejscowościach, w tym także w powiecie poznańskim. Przywitał ponad 180 artystów z pięciu kontynentów. W Szreniawie zaprezentowały się zespoły folklorystyczne z Belize, Gruzji,  Ukrainy, Meksyku, Burundi, Senegalu i Tajwanu. Uczestnicy Festiwalu mogli także obejrzeć tradycyjny obrzęd dożynkowy w wykonaniu Zespołu Tańca Ludowego „Poligrodzianie”, który w tym roku świętuje swój jubileusz, a podczas koncertu finałowego w Poznaniu świętować będzie zakończenie 50. sezonu działalności.

– Taniec tradycyjny jest serdeczną i autentyczną formą komunikacji, dlatego też stanowi tak ważny aspekt kultury. Projektując tę edycję chcieliśmy zaprezentować mieszkańcom Wielkopolski możliwie szerokie spektrum światowego dziedzictwa. Wielu artystów pojawiło się w Polsce pierwszy raz – mówił Michał Howorski, kierownik administracyjny i menedżer projektów Towarzystwa “Poligrodzianie”, które jest organizatorem Festiwalu.

Festiwal otrzymał także wsparcie powiatu poznańskiego. – Takie festiwale pomagają w ochronie i przekazywaniu tradycji i obyczajów. Pozwalają na zachowanie elementów kultury w globalizującym się świecie oraz wspierają lokalną tożsamość  – podkreślała Joanna Michalak z Wydziału Promocji i Aktywności Społecznej Starostwa Powiatowego w Poznaniu. I tę lokalność w kontekście tradycji i obyczajów można było spotkać i poczuć w Szreniawie, a jednocześnie, dzięki kulturowej współpracy dotknąć odmiennych kultur. Stoiska zachwycały różnorodnością, byli także wystawcy – członkowie szlaku kulinarnego Smaki Powiatu Poznańskiego. 

W Szreniawie odbyły się również konkursy na najlepszy wieniec dożynkowy oraz organizowany przez Instytut Skrzynki “Smak Chleba 2024”. Można było wziąć udział w warsztatach rękodzieła związanego z dożynkami czy w interaktywnych zajęciach związanych z wystawą „Chłop niewolnik? Opowieść o pańszczyźnie”. Na najmłodszych czekały także różne konkursy i zabawy.

Autor: Anna Jaworska
Zdjęcia: Joanna Michalak

 

Redaktor: Anna Jaworska
Opublikowano: 15 sierpnia 2024