Ogłoszenia Komunikaty
Bezpłatne szczepienie przeciw wirusowi HPV
Zachęcamy do udziału w Programie bezpłatnych szczepień przeciw wirusowi brodawczaka ludzkiego (HPV). Powiat Poznański w latach 2008-2023 zrealizował 15 edycji „Programu polityki zdrowotnej z zakresu profilaktyki zakażeń wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV)”. W wyniku tych działań zaszczepiono przeciw wirusowi HPV ponad 11 tys. dzieci oraz zrealizowano edukację zdrowotną w tym obszarze skierowaną zarówno do młodzieży oraz ich opiekunów. Aktualnie szczepienia realizowane są w ramach Powszechnego programu szczepień przeciw HPV.
O Programie bezpłatnych szczepień przeciw HPV
Powszechny program szczepień przeciw HPV realizuje założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV. HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe. Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. W Polsce w powszechnym programie szczepień przeciw HPV bezpłatnie dostępne są 2 szczepionki: 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9
Do kogo kierowany jest Program
Od 1 września 2024 r. szczepienia w ramach powszechnego programu szczepień przeciw HPV dostępne są dla osób po ukończeniu 9. roku życia do ukończenia 14. roku życia. Szczepienia przeciw HPV w ramach programu podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami w programie wynosi od 6 do 12 miesięcy.
Jak zapisać dziecko na szczepienie
Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:
- w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ),
- przez infolinię +48 800 100 101 (w godzinach od 8.00-18.00),
- przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP),
- przez aplikację mojeIKP.
UWAGA! Od 1 września 2024 r. możesz zarejestrować się na szczepienie w każdej przychodni POZ! Podstawową formą rejestracji na szczepienie przeciw HPV jest bezpośredni kontakt z przychodnią POZ. E-rejestracja jest fakultatywnym narzędziem dla punktów szczepień, dlatego nie do każdej przychodni umówisz się przez infolinię, Internetowe Konto Pacjenta oraz przez aplikację mojeIKP.
Ponadto, od 1 września 2024 r. podmioty POZ mają możliwość realizacji szczepień przeciw HPV również w szkołach podstawowych, w trybie wyjazdowym. Szczegółowe informacje o Programie dostępne są na stronie internetowej: https://www.gov.pl/web/zdrowie/hpv